View Single Post
  #6  
Vechi 29.10.2016, 21:12:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Igor face multe greČ™eli de gramatică în general. Uneori s-a întâmplat să nu le mai facă Č™i m-a surprins plăcut. Dar mă tem că aceeaČ™i lipsă de atenČ›ie sau de rigurozitate o are Č™i în ceea ce priveČ™te teologia, unde nu o dată i s-a atras atenČ›ia asupra greČ™elilor de înČ›elegere, de interpretare, de asociere.

Sper să nu ia ca defăimare spusele mele, ci ca pe o critică frăČ›ească Č™i utilă, mai ales dacă vorbim Č™i de cercetare teologică, unde fără o critică pertinentă nu se poate înainta.

De altfel, greČ™eala de mai sus i-am semnalat-o Č™i eu (după Penticostalul), iar el a argumentat-o cu niČ™te trimiteri care susČ›ineau de fapt contrariul.
Daca recitesc tot firul motivele pentru care vreau sa ma calugaresc,cred ca mai gasesc niste intro si printro, astea sunt greseli de obisnuinta nu de neatentie sau care scapa vederii din cauza oboselii si oricarui om ca si eu gresesc din moment ce tot editez.

Oricum ideea e daca apare asa ceva in vreo teza stiintifica, care se presupune ca a avut un coordonator si nu odata ci frecvent, ca se poate intampla sa scape cate ceva, din oboseala un cuvant gresit in teza finala.

Sper sa nu scrie asa si in teza de licenta, oricum greseala gramaticala nu afecteaza in mod dramatic la nivel duhovnicesc, mai ales daca e neintentionata, ci la nivelul gramaticii generale cand se va scoate DOOM 3, daca devin scrise des asa de tot mai multi oameni cu aprobarea celor invatati.

Totusi poate conta gramatica si duhovniceste
Apropo de cum se scrie corect teologic deofiinta legat sau de-o-fiinta, aici am inteles de la cineva ca deofiinta legat ar fi corect pentru a accentua pe Dumnezeu Treime in Unime si Unime in Treime.


Dar nu sunt lamurit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 29.10.2016 at 21:16:25.
Reply With Quote