View Single Post
  #8  
Vechi 29.10.2016, 21:29:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
AČ™a am găsit Č™i eu în ce am citit: Treimea cea deofiinČ›ă. Dar se poate scrie Č™i de o fiinČ›ă, atunci când spunem, spre exemplu, Fiul este de o fiinČ›ă cu Tatăl.

După cum Č™i niciun, nicio se scriu uneori împreună iar alteori despărČ›it. Ex: „Niciun om nu era de faČ›ă.” Dar la întrebarea: „Erau de faČ›ă un om sau doi oameni?” Răspunsul vine: „Nu era nici un om, nici doi oameni; erau trei.”
Corect tot ce zici dar pana la DOOM2 nu cred ca exista nici forma niciun si nicio scrisa asa legat, am auzit la un ziarist mai demult ca degeaba vorbesc corect doar 5 milioane de oameni daca restul pana la 19 milioane scriu si citesc cu greseli avand impresia ca ortografia lor e corecta, limba e vie si se schimba dupa cum vorbesc majoritatea, Institutul Lingvistic e constrans sa se raporteze la o realitate.

Deci chiar e o implicatie teologica in a ortografia deofiinta, asa am vazut scris si eu desi unii care stiu bine la limba si literatura romana s-ar putea intreba de ce scrie asa, inseamna ca mi-a zis bine cine mi-a zis.

Iata gramatica poate face si teologie chiar mai departe de a scrie ceva corect in limba dintr-un anumit spatiu cultural.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi şi adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote