View Single Post
  #5  
Vechi 27.04.2010, 11:31:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Matei 12
40. Că precum a fost Iona în pântecele chitului trei zile și trei nopți, așa va fi și Fiul Omului în inima pământului trei zile și trei nopți.

Eu vad ca scrie aici trei zile si trei nopti.

Ateii vor veni oricum cu intrebari deranjante - si foarte bine fac. Inseamna ca noi trebuie sa fim pregatiti mereu cu raspunsurile potrivite.
Cu raspunsuri din astea ca "ziua biblica" nu are numaidecat 24h rad astia cu mainile de burta.
Chiar numai expresia "ziua biblica" e de ajuns sa-i irite.

Oricum, am inteles pana la urma, problema ridicata ar fi unde sunt cele 3 nopti.
Daca vrei sa o iei asa (cu noaptea aparuta in mijlocul zilei de dupa rastignire), au fost si 3 nopti dar nu stiu daca au sa fie multumiti de explicatia asta.

Credinta are un alt drum si nu trece prin noduri-in-papura-care-e-musai-sa-fie-desfacute.

Cred ca explicatiile care le gasesti aici sunt mai plauzibile:

http://bible.cc/matthew/12-40.htm

"And as the Hebrews had no word to express a natural day, they used night and day, or day and night for it. So that to say a thing happened after three days and three nights, was with them the very same, as to say, it happened after three days, or on the third day. See Esther 4:16; 5:1; Gen 7:4,12; Exod 24:18; 34:28. Jonah 2:1."

Last edited by AlinB; 27.04.2010 at 11:45:40.
Reply With Quote