Subiect: Bucate de Post
View Single Post
  #212  
Vechi 24.03.2013, 22:59:53
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit Spaghete picante cu ciuperci

Ingrediente (pentru patru porții): - două linguri de ulei de măsline - 250 de grame de ciuperci - un cățel de usturoi tăiat în felii subțiri - o legătură de pătrunjel - o țelină - o ceapă - 400 de grame de roșii tocate - jumătate de ardei iute roșu - 300 de grame de spaghete Mod de preparare: În uleiul de măsline încins se călesc ciupercile la foc mare, până când devin aurii și moi. Adaugă usturoiul, mai lasă-l la încins un minut, apoi pune amestecul într-un bol, împreună cu pătrunjelul. Pune ceapa și țelina în tigaie și lasă-le la călit până când vor căpăta o nuanță sticloasă. Roșiile și ardeiul iute se pun la fiert cu puțin sare, la foc redus, până se îngroașă. Între timp, pune și spaghetele la fiert și apoi scurge-le bine. Amestecă-le cu sosul de roșii și cu amestecul de ciuperci și usturoi. Grad de dificultate: ușor Preparare: zece minute Gătire: 15 minute

Asta mi-am preparat eu ieri. Merită să încercați.Eu le-am preparat fără ulei, deoarece în postul Paștelui nu se mănâncă cu ulei.
Reply With Quote