View Single Post
  #106  
Vechi 12.11.2013, 21:05:42
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Exista atei convinsi, prin convingere si incapabilitate de a crede.
Degeaba comite ateul fapte bune, daca nu crede si nu se impartaseste nu poate fi numit crestin.
Pe acel ateu inversunat, de care pomeniti dvs. (insa e deja suspect,daca e prea inversunat !!!) cred ca Domnul il are si pe el in evidenta !
Eu cred ca ,asemenea parabolei deosebite,a fiului risipitor,Domnul se bucura de zece ori mai mult pentru faptele bune ale unui "ateu" decat pentru faptele a zece credinciosi !!!
Pentru ca acesti "atei" sunt recuperabili, fie si in ultimul moment, cand sub spectrul sucombarii in moarte, multi dintre ei, se reaintorc la Creator !
Un singur tip de ateu, mi se pare de nerecuperat : ateul indiavolit !!!
E o categorie lugubra de fiinte indiavolite,prin propria lor vointa, inca din timpul vietii,aici intra marii necromanti,fiintele umane care au contactat lumea intunericului si au facut pact cu puterile negre ale lumii terifiante.
In mod analog marilor traitori crestini,care prin nevointa lor,incep sa capete virtuti si daruri duhovnicesti, de la Sfantul Duh,la fel ,cei din categoria mentionata mai sus, incep, sa capete puteri, inumane si sa se asemene stapanilor lor subpamanteni !!!
Din fericire ,aceste personaje sunt de-a lungul istoriei intr-un numar foarte restrans, insa prin impactul lor nefast,foarte nocivi. Dictatorul german Adolf Hitler, se pare ca a fost unulk dintre aceste personaje negre !
Reply With Quote