View Single Post
  #113  
Vechi 11.04.2014, 19:52:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
In mod evident, e interesat doar de starea spirituala a femeilor, ca la ele e o problema sexul inainte de casatorie. La barbati, se pare ca nu.
Morala bisericii zice ca este, dar nu ma astept ca un ateu sa fie in stare sa evalueze obiectiv o informatie.

Citat:
Si ce legatura e intre "spiritualitate" (apropo, ce inseamna asta) si sexul inainte sau dupa casatorie?
Daca esti incapabil sa procesezi o informatie atat de elementara ca cea de mai sus, nu cred ca te astepti sa-ti tin un intreg curs de morala, nu?

Citat:
Feminismul e o reactie, nu e aparut de la sine. Ti se pare normal ca femeile sa nu aiba drept de vot, doar barbatii?
Din partea mea, pot sa voteze si cu doua maini, oricum e un sport pentru tampiti.

Citat:
Sau sa fie platite mai putin decat barbatii, pentru aceeasi slujba?
Daca lucreaza mai putin si e o munca normata, cred ca da.

Citat:
Sau sa nu aiba un cuvant de spus in familia la care contribuie?
Din cate stiu si vad in jur, mai degraba ea tine sa aiba ultimul cuvant de spus.

[quote]Si astea sunt doar cateva exemple, toate grave.
De-aia a aparut feminismul.[quote]

Mai exista asa ceva la ora actuala?
Daca nu, sa se desfiinteze. Corect?

Citat:
Deci feminismul spune femeilor sa se puna la dispozitia barbatilor "oricand si oricum"?
Cam da.
Pai de ce, doar barbatii sa aiba dreptul de a avea relatii sexuale oricand si oricum, fara obligatii?
Vrem sa avem si noi dreptul asta.
+1 prostitutiee => +1 feminista mandra.

Citat:
Si de ce o femeie careia ii place sexul si alege cu cine si cand sa il faca e prostituata, dar nu exista o asemenea "eticheta" pentru barbatii care fac tot asta?
Exista, dar se pare ca mediul social, atat masculin cat si feminin nu prea fac uz de ea.

Citat:
Lumineaza-ma. Se vede ca lucreaza Duhul Sfant in tine, dar spune-i sa lase marlaniile pentru alte momente, domnule crestin.
Raport pentru marlanie.

Adica intelege, nu ti-o ia nimeni in nume de rau ca esti ateu, ai fost tolerat destul de mult, chiar prea mult pentru slabele tale contributii intelectuale la discutii, dar sa fii si prost si prost crescut in acelasi timp, eu zic ca e o problema grava.

Citat:
Deci femeile "la locul lor" si care au "virtute" nu aleg pe baza de chimie? Adica nu "simt" ca omul ala e cel cu care vor sa isi petreaca viata? Adica nu se indragostesc?
Lasi sa se inteleaga ....
Daca nu pricepi ceva, mai bine intreaba, nu-mi pune mie in gura chestii care nu le-am zis.

Citat:
Nu e nimic rau in faptul ca femeile au serviciu. Probabil ai o problema si cu faptul ca femeile au acces la educatie, ca asa ajung sa aiba serviciu. Tot feminismul e de vina, nu?
Ba este o problema, daca amandoi impreuna cat castigau acum 50 ani cand lucra doar unul din ei.
Educatie?
Nu stiu cum se face ca educatia asta rareori se vede la cate una.
Ah, ca sunt instruite sa munceasca? Asta este ceva foarte diferit de "educatie".

Citat:
Femeile trebuie sa fie la fel de libere ca si barbatii in a face alegeri in viata.
Cine a zis ca nu sunt? Dar de fapt vor altceva: sa faca aceleasi alegeri proaste ca barbatii si sa scape la fel de usor de consecinte.

Citat:
Dar feminismul a aparut pentru un motiv real, nu pentru ca s-au adunat cateva femei care erau plictisite.
Serios? Chiar as vrea sa vii cu o istorie a feminismului din care sa reiasa ca atunci cand a aparut, si unde a aparut, femeile nu mergeau la scoala si nu aveau drept de vot.

De altfel vad un paradox serios: daca femeile nu aveau drept de vot, cine le putea da dreptul de vot, decat barbatii?
Inseamna ca de fapt feministii sunt tot barbati?

Citat:
WOW. Serios, WOW. Te-ai gandit mult la asta, nu?
Daca ateul, "crestina nepracticanta" nu...

Citat:
Deci daca o casnicie nu merge ca femeia insala, e vina ei. Daca barbatul insala, e vina ei, ca nu l-a ales cum trebuie. Lose-lose.
Fiecare are partea lui de vina, indiferent cine a zbarcit-o mai urat.
La varianta asta nu te-ai gandit nu-i asa?
Nu ma mir, doar esti ateu si se stie ca asta dauneaza grav sanatatii intelectuale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.04.2014 at 19:55:57.
Reply With Quote