Subiect: Lupta cu malahia
View Single Post
  #173  
Vechi 27.12.2016, 12:33:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iar vad ca suntem inconjurati de o multime de o ipocriti,care de pe piedestalul mandriei iti arunca cu pseudosmerenie sfaturi inaccesibile.Stai linisitit emanuel,si ei si eu si aprospe toti oameni normali si sanatoti s-au masturbat.E ceva norma si natural din punct de vedere fiziologic.Indica potenta sexuala,si nevoia de a avea un act fizic cu cineva de sex opus,iar tu nefiind casatorit sau neavand o iubita nu iti poti consuma energia sexuala decat prin masturbare,ca nu te poti epuiza mereu fizic sau infometa sau stiu eu ce metode mai crezi tu ca te-ar,impiedica sa devi excitat.Poate ai un apetit sexual mai ridicat si asta nu e neaparat rau.Dar acum daca trecem pe filiera spirituala o sa afli niste chestii care probabil te vor ajuta sa reconsideri acest aspect al orgasmului pe care toti il cautam,dar la sfarsit ramanem epuizati si dezgustati.Sa stii ca pacatul originar a fost tocmai orgasmul,din unele interpretari,vezi si in biblie mai ales in vechiul testament,se foloseste expresia " a cunoscut-o",cand un barbat avea un act sexual cu o femeie,si asta te duce cu gandul la pomul cunostintei binelui si raului.Inainte sa intri in pubertate,cand esti mic si pur vezi lumea altfel,dar dupa primul orgasm,care de multe ori are loc prin masturbare parca ti se deschid ochii si vezi mizeria si placerea de a fi carnal.Prin orgasm iti consumi o mare cantitate de energie,o energie care de-alfel ar fi putea fi utilizata spre scopuri spirituale.De ce crezi ca toti misticii din toate religiile,ca toti monahii,yoghinii si marii initiati au renuntat la femei,avere,si cam tot ce era inutil?


Mai Seraphime, da' tu parca facusesi ceva teologie, nu?

Cum poti scoate astfel de enormitati?

Te convertisi la ceva sectarism gnosticic?

Pai in cazul asta nici nu e de mirare ca nu reusesti sa-ti pui viata pe un fagas normal..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.12.2016 at 12:36:29.
Reply With Quote