View Single Post
  #16  
Vechi 30.07.2020, 21:04:51
sergey sergey is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2017
Mesaje: 30
Implicit

Reporterul:

Dar ce se întâmplă cu aceștia? Duhul este altul sau sunt bolnavi? Ce se întâmplă? Nu ați observat?

Și una și alta. Și boli. Iată Jana mereu este bolnavă și ea a primi pașaportul. Mereu i se întâmplă ceva. Fie capul o doare. Mă sună și-mi spune, că o doare capul. Și îi spun: Jana Vasilievna, eu ce ți-am spus, să nu accepți, și tu ce ai făcut?

Părerea mea este și eu văd asta, că omul devine calm, cu sânge rece. Nu știu cum să spun, de parcă ar fi o crimă a minții. De exemplu, ai pașaport nou și atunci când vorbești despre poruncile lui Dumnezeu, aceștia nu percep. Iar cei care au pașaport vechi, și știu asta chiar din exemplu meu propriu, că atunci când spun cuiva cuvintele părintelui Nicolae, că a spus așa și așa, aceștia imediat percep asta și îndeplinesc. Sunt receptivi. Iar cei care au pașaport nu mai sunt receptivi. Parcă nu reușesc să înțeleagă.

Dacă află că noi nu avem pașaport, se enervează pe noi, chiar așa. Au acest duh al supărării împotriva noastră. Am fost la catedrală și cunosc acolo pe multe femei, una Maria și altă femeie care umblă împreună cu aceasta, și nici nu se uită la noi.

Mă întreabă: De ce nu accepți pașaportul? I-am spus, că în primul rând nu am fost binecuvântată să accept pașaportul și nu am dreptul să-l accept.

Cine nu te-a binecuvântat?

I-am răspuns: Părintele duhovnicesc, părintele Nicolae. Părintele nu ne binecuvânta să primim pașapoarte. Așa că eu nu pot accepta.

Reporterul:

Dar ele nu v-au spus, că cum se poate să procedați în acest fel, din moment ce patriarhul a binecuvântat, iar Dvs. nu faceți ascultare.

Nu. Ele mi-au spus, că părintele deja a murit. Și eu le-am răspuns, și ce dată a murit? Binecuvântarea a rămas.

Iar referitor la pașaport, am avut în biserică un bărbat Anatolie, care citea în biserică, se ruga noaptea, dar a acceptat pașaportul acesta nou și toate actele. Și eu îmi făceam grijă și mă rugam, ca Dumnezeu să-mi arate. Și am văzut, că în timp ce eu găteam masa, foarte mulți oameni au venit să mă roage să-i hrănesc, iar printre aceștia se afla și acel bărbat. Aveau hainele ciudate, gri, haine de muncă. Și m-ama gândit, că atât de mulți oameni au fost reținuți.

Reporterul:

Solicită rugăciuni….

Da. Solicită rugăciuni. Probabil că îi putem salva prin rugăciune.

Poate că nu am dreptate, dar le spun tuturor, să nu accepte pașapoartele. La foarte mulți am spus și oricum au acceptat cu toții pașapoartele. Nu chiar toți, mai există oameni care nu au acceptat.

Sunt unii oare care în general au venit mai apoi la mine și m-au rugat să le repet, ca ei să-și noteze, ca să facă după cum spunea părintele.

Nu sunt cuvintele tale, sunt cuvintele părintelui Nicolae.

Spuneau, că înțeleg, că nu sunt cuvintele mele, și vor să viețuiască cum se cuvine.

Iar la cei care au pașapoarte nu poți să străbați.

Reporterul:

Dar pe Dvs. nu vă numesc rascolnici?

Da, ne numesc rascolnici. Ce faceți, rascolnicilor? ne întreabă. Nu acceptați. Vă împotriviți tuturor.

Mi-a scris o femeie o scrisoare, am citit și am râs. Că nu trebuie nici să vorbim cu ei, cu cei care au acceptat pașaportul. Eu cred că nu se poate în acest fel. De ce să nu discutăm?

Reporterul:

Nu. Trebuie să comunicăm.

Trebuie să viețuim în dragoste.

Da. da.

În scrisori adeseori începea, spunând: „Fiică duhovnicească preaiubită, iarăși m-ai uitat pe mine, mult păcătosul bătrân, nu-mi mai scrii și nici nu mai treci pe la mine”.

Și bineînțeles că părintele îi iubea pe toți.

Atunci când la înmormântare s-a aflat…

Eu cred că pe mine mă iubește mai mult. S-a comportat atât de bine cu mine.

Iar atunci când a fost înmormântat, am plecat acasă și în timp ce mergeam pe drum o femeie a spus: știți, surorilor, acum pot să vă spun, că părintele mă iubește cel mai mult. Cealaltă a răspuns: Nu, dragă, pe mine mă iubea cel mai mult părintele.

Eu nu-mi mai amintesc dacă am spus, că pe mine mă iubea cel mai mult.

Părintele a reușit să ne iubească astfel, încât să nu fie dezbinare. Sau nu ne arăta și se ruga ca între noi să fie mereu prietenie.

Posibil datorită rugăciunilor părintelui. Și la fel cum simțeam eu și păstram această taină, la fel fiecare o păstra. Fără să spună nimănui. Pentru că pentru fiecare era plăcut, că părintele îl iubește cel mai mult pe el.

Inima mea este pregătită, Doamne.

S-a păstrat înregistrarea monahiei Rafaila, care avea grijă de chilia părintelui, în care își amintește cum îndruma părintele Nicolae.

În prezent monahia Rafaila are 94 de ani.

Monahia Rafaila (Mașkovțeva)

M-am trezit dimineața, m-am îmbrăcat și m-am dus la părintele. Și i-am spus, că mi-au adus o adeverință și probabil că îmi vor aduce să accept pașaportul. Și noi aveam casa cooperativei și președintele a primit pașapoartele pentru întreaga casă.

Toată bătrânele îmi spuneau, de ce-l chinui pe președinte, de ce-l chinui. De ce nu primești.

Părintele mi-a spus: Aruncă această hârtie! De ce mi-ai adus-o?

Am aruncat-o în sobă, m-am întors acasă și Raia, care acum a decedat, mă întreagă, de ce nu primesc pașaportul.

Am răspuns, că nu vreau să primesc. Dacă vreți, primiți chiar și trei și patru, eu nu voi accepta nici măcar unul.

M-a întrebat, unde locuiesc?

Acasă, am răspuns.

Și pe al cui pământ?

Am răspuns, că pământul este așternut picioarelor lui Hristos.

Și am întrebat: Dar tu unde locuiești? La Satana în întuneric.

Mi-a spus, că sunt nebună și nu au ce discuta cu mine.
Reply With Quote