View Single Post
  #87  
Vechi 23.01.2021, 18:32:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din nou incurci argumentele majore.

GPS - tehnologie MACRO folseste intreaga suprafata bila a pamantului - acoperire sferica a pamantului
Radar - tehnologie la suprafata pamantului, localizare limitata, foloseste suprafata plana a pamantului


Daca GPS foloseste BILA si BILA ESTE un corespondenta bivalent al pamantului pentru localizare globala.

Nu poti trage cu nimic vreo concluzie din radar care sa anuleze relevanta GPS-ului. Este o prostsie si ineptie din nou a trage concluzii din radar cu privire
- la relevanta GPS-ului
- la proprietatea de bila folosia de GPS

Radar este o alta tehnologie cu limitari la zeci sute de kilometri maxim care foloseste un pamant plan ca model.

Cum poti sa incurci cele doua tehnologii si sa affimri:

Daca tehnologia A foloseste modelul bila si tehnolgoille B care nu au legatura cu A si care acopera alt spectru folosesc alt model datorita limitarilor, atunci A este irelevant.

Este o ineptie ce spui in cel mai bun caz
A spune ca tehnologia din radar care este un model planeste acelasi lucru cu modelul bila este o prostie.
A spune ca modelul oplan este acelasi lucru cu modelul bila este acelasi lucru.

A spune ca GPSul este echipvalent cu radarul este o prostie.

A spune ca GPSul are aceleasi rezultate cu radarul este o prostie.

Spui ca GPSul este echivalent cu radarul si ca folosesc aceeasi tehnologie in fapt - asta este afirmatia ta ca exista un pamanat plat si ca radarul si GPSul sune echivalente deci GPSul este irelenvata.

Ori asta este o ineptie fizica si tehnica.


Iar daca Radarul NU FOLSOESTE BILA cum poti spune ca bila este irelevanta si ca nu exista? Si ce treaba are radarul in discutia despre GPS?? Ai adus o discutie colaterala cu zero relevanta in acst punct doar pentru a deturna discutia. Discutia este despre propeitatea bilei de a fi corespundeul pamnatului si nu poate fi infirmata prin abureli detipul exista radar exista vrajeli... o proprietate a unui sistem de a fi adevarata si de a corespunde realitatii nu poate fi infirmata prin existenta unor sistem de zburat prin nori...

Si cum poti inventa informatii de tipul GPSul foloseste mapare de la plat la rotudn si apoi din nou de la rotund la plat - de unde ai scos ineptia asta??? Adu-mi odovada pentru ineptiaasta pe care o scoti

Te-as ruga foarte foaret mult sa raspunzi extrem de punctual SI LOGIC - foarte articulat. Pentru ca tu raspunzi in papusoi. Esti deplin pe langa ce spun eu, eu spun A tu spui b+c.... Nu reusesti sa citesti o proporzitie si sa raspunzi corect la o afirmatie din pacate. Nu faci fata din punct de vedere cognitiv la intrebarile pe care ti le adresez.
Ai un mod foarte ciudat de a dialoga si de a-ti sustine ideile.

Intai, prin intelegeri fanteziste ale postarilor, raspunsurilor si argumentelor mele, prin deductii logice gresite, prin concluzii pripite scoti niste enormitati din tine si le scrii afirmand ca asta spun eu, ca asta sustin eu si ca afirmatiile respective imi apartin. Defapt afirmatiile iti apartin tie, e intelegerea ta, aia crezi tu ca spun eu. Afirmatiile mele au alte sensuri si ar trebui doar sa le citezi asa cum se citeaza pe un forum, dar tu nu dai citatele mele ci zici ca-mi apartin mie tot felul de afirmatii ciudate de ale tale rezultate din ceea ce vrei tu sa intelegi din afirmatiile ele. Apoi dandu-ti seama de enormitatile celor afirmate de tine si puse in dreptul meu, ca si cum eu as spune ce defapt tu spui si afirmi ca spun eu, de parca eu as fi sustinut vreodata asa ceva, ma faci pe mine in toate felurile: prost, nebun, absurd-ilogic, eronat neputand sa realizezi ca alea nu sunt afirmatiile mele pe care le osandesti cu atata patos ci sunt exact afirmatiile tale.

Revenind la subiect. Nu incurc, nu confund si nu gresesc ce sustin, ce spun. Cine se insala in cazul nostru nu e greu de gasit.

E vorba de faptul ca tu pe baza GPS care foloseste globul si harta pusa pe glob tragi concluzia pripita: Daca GPS foloseste globul-bila si merge atunci pamantul are sigur forma de glob-bila cerandu-mi sa te cred, spunand-mi: iata dovada ca pamantul e sfera si apoi imi postezi o poza (reeditata in photoshop) cu pamantul sferic.

La dovada ta, ti-am dat un contra exemplu simplu. Exista Radar, exista alte sisteme de localizare radio, care nu folosesc globul ci folosesc harta plana si merg foarte bine si ele. De ce nu poti trage si de data asta concluzia ta logica la fel ca in cazul GPS: Daca merge Radar sau alte sisteme de localizare cu harti plane, fara niciun glob-bila, atunci pamantul e plat? Oare de ce nu poti folosi aceiasi deductie logica in cazul Radar ca in cazul GPS? Poate pentru ca nu vrei, pentru ca iti pica la gunoi marea ta dovada, marele tau argument, marea ta concluzie pripita.

Nu cred ca e greu de inteles incat sa tot rastalmacesti ce scriu eu.

Te rog nu mai spune ce spun eu, ce scriu eu, ce sustin eu, ci rezuma-te sa ma citezi ca de aia avem facilitatea asta pe forum!

Uite cateva exemple de afirmatii ciudate de ale tale pe care le osandesti cu manie proletara dupa ce le pui in seama mea:
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
O sa reformulez ce ai spus tu.

Adica exista alte sisteme care au alt uz si folosesc un model plat, deci modelul bila nu exista.

Pentru ca exista radarul cu modelul plat pentru uz local, mnodelul bila al GPSul nu este corect - asta este afiramtia ta !!!
Dupa reformulari afirmatiile sunt ale tale si le combati cu un aplomb vrednic de o cauza mai buna si pe baza lor ma faci pe mine prost, nebun, eretic, sectar, etc. Dar afirmatiile respective iti apartin tie nu mie! Pe mine, daca vrei sa prezinti ce spun ma poti cita. Stiu ce spun si nu trebuie sa-mi explici mie ce spun.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 23.01.2021 at 19:23:12.