Subiect: Botezul in BOR
View Single Post
  #20  
Vechi 03.10.2009, 01:17:36
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Ei, pai dupa cate spui tu cred ca doar mateitii ar mai fi ramas Biserica Ortodoxa si atat. Insa s-ar putea ca si in istoria lor vei gasi cateva canoane incalcate (am auzit de ex. despre o hirotonire de episcop de catre un singur episcop in loc de minim doi cat trebuie, canonic).

Ce te faci insa cu sfintii care au aparut si in alte Biserici Ortodoxe intre timp? De exemplu Sfantul Ioan Maximovici, care atunci cand a re-intemeiat Biserica Ortodoxa Franceza, le-a dat voie sa tina calendarul nou (dar sa tina Pastele dupa cel vechi).

Ce te faci cu miile de marturii despre Cuviosul Paisie Aghioritul, vazator cu duhul aproape ca nimeni altul in vremea noastra? Ai grija, nu te grabi sa spui ca ar fi facut minuni cu puterea diavolului, ca asa spuneau si fariseii depsre Hristos.

Cred ca daca traim cu adevarat in vremurile Apocalipsei, atunci cand vor veni Sfintii Ilie si Enoh vor arata ei care este adevarata Biserica Ortodoxa.

Bogdan.
Eu nu sint mateit, iar sfintii ROCOR-ului sint sfinti canonizati si de sinodul caruia ii apartin. Iar din punctul nostru de vedere, mateitii sint cel mult schismatici. Nu acelasi lucru pot sa-l spun despre patriarhiile aflate in comuniune cu Constantinopolul. De ce tot insisti cu faptul ca Ioan de San Francisco si Shanghai le-a permis in Franta sa slujeasca pe calendarul nou? Ti-am mai aratat odata ca a fost o concesie temporara facuta cu acordul Sfintului Sinod pentru a atrage si alte parohii. La fel au procedat si in SUA, si in Canada pentru o vreme ca sa-i apropie pe bulgarii si romanii care slujeau pe nou.

Fii fara de griji, nu ma grabesc sa spun nimic despre Paisie Aghioritul, ceea ce iti recomand si tie, adica sa nu te pripesti sa-l asemeni lui Cristos Mintuitorul.

Cu privire la Sf. Ilie, ma indoiesc ca o sa gasesti undeva in canoane sau in Inavatatura Parintilor asemenea indemnuri de a tolera erezia in Biserica pina la intoarcerea sfintilor pe pamint.

Last edited by orthodoxia.i.thanatos; 03.10.2009 at 01:25:28.