View Single Post
  #2  
Vechi 08.02.2010, 10:38:18
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
Bunicul meu drag a plecat dintre noi in urma cu 3 ani la varsta de 94 de ani si a fost cel mai drag membru al familiei din cauza bunatatii , blandetii si a iubirii neconditionate ce ne-a oferit-o. Fiica mea adoptiva in varsta de 11 ani nu s-a bucurat de afectiunea lui decat 1 an de zile. Dar aminteste deseori de el, spune ca-i este dor de strabunicul ei . Ieri a fost una din zilele acelea cand a amintit de el dupa care mi-a spus : "sti ca eu il visez uneori, ca vine la mine; se intrerupe brusc visul , se deschide o poarta si apare el care-mi spune; copila, mi-ai fost tare draga cand am fost pe pamant, tu sa fii cuminte si sa urmezi calea lui Dumnezeu daca vrei sa vii aici sa ne intalnim din nou" mai zice ca il vede luminos sau ca pe un sfant , ca sf. Nicolae.Chiar Nicolae l-a chemat.Nu stiu daca este adevarul pur ceea ce povesteste. Am facut greseala sa-i spun ca visele sunt de la necuratul si s-a speriat ca va venii din nou noaptea la ea in somn. A mai spus cum sa fie cel rau daca ma invata lucruri bune, adica sa-l ascult pe Dumnezeu.Am redresat-o apoi cum am stiut.
Dar ce m-a speriat pe mine este interpretrea sotului care a auzit povesti de genul ,( de fapt povestile acestea cred ca le cunoaste mai multa lume)
il /o vizitau rudele raposate in somn, dupa care persoana a murit. Fetita mea urmeaza sa suporte o interventie chirurgicala de indepartare a unui rinichi anul acesta .
Dumnezeu sa ma ierte ptr credinta-mi putina dar daca ma puteti ajuta cu o vorba sau un sfat care sa ma intareasca in credinta va ascult cu interes.
Doamne-ajuta!

Am mai citit pe acest forum ca visele sunt de la ala necurat. Este fals. Nu toate visele vin de la el. Ba chiar as spune ca foarte putine din visele noastre au ingerinte ale lui.
Pentru cei imbunatatiti exista sanse mult mai mari de a fi incercati in vis cu aparatii amagitoare. Noua, cei care suntem la inceput de drum, mici sanse sunt sa fim amagiti in vis pentru simplu fapt ca suntem suficient de pacatosi ziua ca sa nu mai fie nevoie si de interventii suplimentare ale neuratului si noaptea.
La copii (mai ales la cei de varste mici) trebuie sa fim foarte atenti la cele ce ne povestesc pentru ca ei inca au posibilitati de a vedea ceea ce noi nu mai suntem in stare pentru ca ne-am atrofiat grav simtirea dincolo de fire prin acumularea de pacate si patimi. Ei sunt inca curati si de multe ori avem ocazia sa auzim de la ei ceea ce noi nu mai suntem in stare a recepta.

Draga sora, vorbeste din nou cu fetita si explica-i nuantat ca este posibil ca uneori, foarte rar, sa avem si vise inselatoare si de aceea trebuie sa ti le povesteasca. Imediat ce se trezeste pentru ca dupa aceea uita. Si spune-i ca atunci cand nu poti sa ii descifrezi un vis, duhovnicul ei este mult mai avizat si poate sa mearga sa vorbeasca cu el. In acest fel vei pune inceput bun unui dialog intre fetita si duhovnic.

In acest caz pare a fi adevarat ceea ce a visat, dar iti trebuie tact pentru a nu duce copilul in zona superstitiilor si pentru a nu ii crea necuratului punte pentru a strecura pe un fond verosimil mesaje periculoase. De aceea, pana va fi la varsta la care sa poata discerne, este indicat sa va povesteasca cu sinceritate deplina, fratiei voastre si duhovnicului.

Am auzit de la prieteni de incredere de cateva cazuri in care copii de 3-5 anisori povestesc despre ceea ce vad dincolo. Cred ca el, copilul, trebuie sa inteleaga toate acestea intr-un registru al firescului si nu ca pe ceva exceptional. Si ar fi mare lucru daca parintii ar intelege ca ei, copiii, isi vor pastra aceste simturi cat timp vor fi curati. Doar ei si cei ca ei, sfintii, mai pot transcende.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote