View Single Post
  #67  
Vechi 09.01.2017, 19:32:02
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ar trebui sa ai putina rabdare sa intelegi punctul lui de vedere si pe urma sa oferi un raspuns adecvat.

Eu zic, daca am inteles bine, ca obiectia ridicata este asupra formularii ca "Dumnezeu pedepseste copiii pentru pacatele parintilor".

Nu a obiectat in nici un caz asupra faptului ca propriile pacate au consecinte, inclusiv peste generatii.

Dar nu poate concepe - si eu la fel, ca Dumnezeu raneste in mod deliberat fiinte inocente pentru a interveni asupra parintilor.

Acest lucru, nu e greu de vazut, ca vine in contradictie atat cu bunatatea cat si cu dreptatea Lui.

De fapt, asa cum spunea un parinte, e mai coret sa intelegem nu ca ii raneste in mod deliberat pe pacatosi, ci mai degraba permite diavolului sa aiba putere asupra lor, datorita faptului ca ei insisi au ales sa se plaseze sub aceasta influenta, alegand pacatul in detrimentul virtutii.

Si chiar in aceasta permisivitate exista o intentie mantuitoare, pentru ca omul gustand din roadele amare ale neascultarii, sa se intoarca, poate, totusi, spre cele bune.
Ultimele doua fraze sintetizeaza foarte bine ceea ce cred si eu despre problema asta.Cand noi prin ceea ce facem , ignoram legea lui Dumnezeu celui rau ii este ingaduit sa aiba puteri asupra noastra,puteri care au o influenta nu numai asupra noastra ca persoana ci si asupra noastra ca familie,avand urmari in ceea ce se va intampla cu noi ca familie.

S-a dat un link de catre Copacel care ulterior l-am pus si eu dar Lancelot nu l-a citit. Link-ul dat este util, o carte de un autor rus cunoscut:
K.V. Zorin, De ce sufera copiii, Editura Sophia, Bucuresti, 2006
Acolo s-a raspuns la multe intrebari.
SE dau exemple multe din vechiul Testament incepand cu Imparatul David,Solomon ,Roboam .E bine lecturate de fiecare dintre noi pasajele respective.
Hristos a venit sa ne scoata din robia pacatului DAR daca noi de bunavoie nu vrem sa iesim de acolo?Oare nu ne lasam singuri in voia celui rau, cu implicatii cum am spus si asupra celor din jur.

Un fragment din cartea amintita:
"Vom preciza inca o data urmatorul fapt: copiii nu platesc ,,pentru pacatele parintilor cu pretul sanatatii lor” dar pot suferi in virtutea urmarilor acestor pacate. Nefiind raspunzatori pentru faradelegile neamului lor, urmasii sunt legati de stramosii lor genetic, psihologic, social, cultural si duhovniceste. Ambele generatii (atat cea tanara, cat si cea mai in varsta) se influenteaza reciproc, negativ si pozitiv. Aceasta nu este karma, nu este razbunarea oarba a sortii pentru anumite fapte savarsite in timpul „vietilor anterioare”, ci este rezultatul unirii fizice, sufletesti si duhovnicesti dintre parinti si copii."

Sunt adeptul exemplelor practice, care arata mai exact ceea ce vreau sa spun:
Era in urma cu vreun an-doi la actualitati.O femeie foarte necajita ii spune reporterului ca barbatul ei a murit ,de necaz mai mult decat de o boala, acum un an de zile.
Ce s-a intamplat. Ei erau doi oameni in varsta,pe care o familie i-a imbrobodit, ca ii ia in intretinere, ca sa le ramana lor casa dupa ce ei vor muri.Ei s-au increzut in familia respectiva care au adus un avocat le-a dat hartiile sa le semneze ei oameni simpli i-au crezut pe cuvant actul a fost de vanzare cumparare si ei practica au ramas in drum ,ei erau tolerati de fapt in propria casa.
Ve-ti spune de ce nu au fost atenti cand au semnat?
Sa zicem ca aveti dreptate DAR exista un mare dar!
Zice ca trebuie sa aiba rugaminti mari ca sa ii mai ia cate o paine sau ceva catre ei. Ei puteau macar atat sa aiba grija de ea macar un minim.
Ma intreb ce ar fi cu femeia asta daca ar fi picat paralizata la pat.
Parinti astia nu le vor lasa copiilor lor o casa.Le vor lasa mostenire o "BOMBA" .Da o bomba cu efect intarziat.

Dar miniciuna se ascunde cu alte minciuni.Probabil copilor lor le-au spus ca ei le-au platit casa batranilor.
Zidurile astea nu le vor fi de folos celor dupa ei.
Voi ce zice-ti?
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote