View Single Post
  #17  
Vechi 09.04.2019, 14:00:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Dragul meu prieten Marian-Sebi,

Mă crezi că și eu sunt un mare fricos și un stupid sperios? Te-ar ajuta dacă îți mărturisesc că sunt mult mai fricos și mai penibil decât tine?

Știu că e rușinos să fim anxioși, suspicioși, necredincioși, îndoielnici, timizi, retrași, știu că e chiar infect să avem așa o frică angoasală care bineînțeles că vine de la prea marea iubire de sine a omului și de la păcate multe, de acolo ni se trage și de la repetarea lor până la robie, devenind apoi vicii, dar nu uita că există forțe și puteri divine care îți vin în ajutor... când sufletul tău cere de la Dumnezeu.

Atunci El trimite spre îndreptare și însănătoșire pe câte un prieten, un aproape, un animal, o floare, o poveste, o melodie, un vânt, o ploaie, un slujitor ceva... nu te lasă singur și trist, îți întinde o mână și îți dă un sfat de urmat.

Ar trebui să nu urăști frica ci să o folosești corect. Frica bine folosită e cel mai bun paznic, cel mai cinstit prieten. Există însă și o frică amestecată cu niște ispite care este un fel de ipocrism și care te îndeamnă la trădare.

Domnul ne cere să avem frică de Dumnezeu așa duhovnicește căci prin frică poți avea maximă cuviință așa ca față de un stăpân bun și drept, dar nu de El trebuie să ne temem la propriu ci de păcatele și răul care devenim când facem fapta sau când avem sentimentul 'creativ' care lovește cu răutate spre distrugere, cu ură, cu minciună, cu viclenie, cu poftă...

Deci eu te sfătuiesc să folosești frica lăsându-te îndreptat de Dumnezeu, ca s-o poți trăi cu succes pentru că ea aduce roade și produce adrenalina care este așa ca un hormon energetic al curajului.

E ciudat nu? Cei mai plini de frica Domnului sunt defapt cei mai mari curajoși ce ajung eroi și mucenici ai neamului creștin.

Deci nu te teme și îndrăznește... să crezi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.04.2019 at 14:24:31.
Reply With Quote