View Single Post
  #13  
Vechi 28.01.2018, 08:28:25
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multumesc frumos pt explicatii.
Din pacate,cu genul acesta de oameni nu se poate ajunge la intelegeri care nu ii vizeaza financiar pe ei.
Sunt genul de oameni egoisti care in loc sa-i ajute pe parinti ,veneau si le furau din putinii bani din pensie sau diverse lucruri care li se pareau mai de valoare.
Mama s-a dus intr-o vizita si a ramas chiar fara puloverul cu care venise.
Unchiul a fost buzunarit si la plecare nu mai avea banii cu care venise.
Genul asta de oameni.
Ce sa faci cu ei?
acum inteleg eu de ce stau linistiti si doar asteapta momentul cuvenit sa atace,pt ca legile permit si nu pot fi inlaturati pe motiv ca in ultimii 20 de ani nu au contribuit cu un pai la casa parinteasca.

O alta intrebare,daca nu ne intelegem la pret si la cat au pretentii, legal il vor da afara pe fratele lor care locuieste acolo,numai ca sa vinda si sa imparta casa?
Nu-l pot da afara din casa parinteasca cat timp parintele (mama) traieste si in care el e proprietar pe 1/8 mai ales ca acolo are domiciliul in acte.
Chiar daca ar solicita sa devina si ei co-locatari in "casa lor", nu pot decat cu acceptul celor care locuiesc acolo.

Deocamdata mama este in viata si nu se pune nici un fel de presiune asupra nimanui; eu ma gandesc(te rog sa ma ierti!) ca voi sunteti sub "presiunea" gandurilor voastre(tale?) carcotase.

Pe de alta parte, bunica a nascut 4 copii si cred ca-i iubeste pe toti la fel, chiar daca cei 2 n-au contribuit cu "paie"; poate ca voua(celorlalti 2 copii) v-a fost greu si observ ca nemultumirea voastra(ta?) graieste cu naduf.

Spun acestea fiindca si la noi a fost la fel cu casa parinteasca, doar o sora a contrbuit cu rate la cumpararea casei tatalui, iar la decesul tatalui, noi (ceilalti frati) fara nici macar o discutie am renuntat fiecare la partea cuvenita ca ea singura sa devina mostenitoare. Fara sa vorbim intre noi am actionat ca si cum ne-am fi inteles; e drept ca am stabilit sa ne intalnim toti la notar la ora 10.00.
Necunoscute sunt caile Domnului! Noi toti am fost egoisti fiindca ea nu ne-a cerut nimic niciodata, ba chiar m-a refuzat odata cand i-am sugerat un ajutor. Anul trecut s-a mutat la Domnul(Dumnezeu s-o odihneasca!) si toti fratii am mostenit mai mult decat casa parinteasca.

Din informatiile fff subiective pe care ni le-ai furnizat, doar creditandu-te pe tine cu bunavointa ne-am putea "alia" cu tine ca sa-i acuzam pe fratii tai (fara sa-i cunoastem deloc nici pe ei, nici greutatile lor) de... "egoism", dar si de planuri uracioase.
Te rog sa ma ierti, dar eu vad mai mult ca tu esti revoltata, nu ca ei sunt egoisti.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 28.01.2018 at 08:40:41.
Reply With Quote