View Single Post
  #4  
Vechi 08.05.2018, 02:17:36
Carina Laura Carina Laura is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Mesaje: 56
Implicit

Bineinteles ca avem duhovnic comun...doar ca situatia e complexa, eu am punctat doar esentialul...locuim in it, aici parohiile sunt mai rare, in orasul nostru exista bis romaneasca, cea in care mergem si unde sotul e cantaret, iar parintele este cel care ne spovedeste.Pt sot dansul a fost duhovnic inca dinainte sa ne cunoastem si sunt in relatii ft bune, el fiindu-i cantaret.Pt mine parintele este preotul la care ma spovedesc pt ca nu am de ales...fiind singurul...cu parintii duhovnici ai sufletului meu pastrez legatura telefonic si ii vad cand vin in tara, dar e greu sa-mi fie sfatuitori ca si cand ar fi mereu aproape prin tel...Cu acest parinte am si eu o relatie buna, dar nu-l silt cu totul pt mine...Apoi aici sunt o gramada de probl cu biseeica, e mereu asa ocupat, sau nu stiu ce sa zic...dar raspunsul dansului la toata problema asta e sa am rabdare, sa ma rog, sa fac ce pot, ca asta e neputinta sotului si ca lui ii pare rau su se straduieste, ca e si pt pacatele mele, sa nu-l mai provoc..Nu stiu ce vb cu dotul..uneori cand il vad cat il mai lauda in bis, stiind cum e acasa cu mine, am imresiaposte nici nu-l mustra serios, de frica sa nu se enerveze si sa ramana fara cantaret..nu stiu cum e..dar nu ma pot lasa doar in baza dumnealui...De ce ne-am casatorit..? Eu pt ca aveam 30 ani deja, sufeream de anxietate acuta, ajunsesem la vreo 90 kg si eram iesita dintr-o relatie frumoasa cu un baiat bun...relatie terminata pt ca eu alesesem calea ceedintei, iar el avocat fiind o luase in directia opusa...drumurile noastre s-au despartit usor usor..Mi-a fist frica ca raman nemăritata...toata viată am căutat iubirea aceea frumoasa, dar niciodată cei cărora le-am acordat credit nu au apreciat...iar cei care m-au plăcut, nu i-am vrut eu...m-am gândit ca aca in tinerete cand eram ft frumoasa, inteligenta, sanatoasa nu m-a ales nimeni pcăsătorie, cum ma va alege la 30 ani, bolnava, grasa si neputincioasa..in plus, am avut prietenii si cu baieti cu scoală, din familii bune, si nu m-au apreciat mai mult...am crezut ca daca fac acest compromis, poate un om simplu, care avea 36 ani si era trecut prin viată, care e in kegatura cu biserica , care s-a zbatut singur sa depaseasca nivelul de viată, invatand si cum a putut, va sti ce vrea si va sti sa aprecieze calitatile sufletesti, si tot ce aveam bun de oferit..El a zis de la inceput ca nu e îndrăgostit ca la 20 ani...nici nu ma asteptam de la un bărbat de 36 trecut prin divort su atâtea necazuri..dar a zis ca ma iubeste in felul lui, si crede ca sunt cea cu care poate merge înainte in viată.A contat ft mult si faptul ca l-am prezentat Ps Daniil, care ma stia de la 15 ani si care dupa ce ne-a întrebat ce avem de gand, ne-a trimis la mormântul Sf Părinte Arsenie sa ma ceara de sotie...pt mine a fost un semn ca e poate omul randuit de Dzeu...Acum Ps zice sa fiu serioasa, ca nu mi-ar fi mau bine fara el, ca daca am făcut cu el legamant, sa merg înainte...iar pt copil a zus sa fiu eu rai...in sensul ca oricum sotul e acasă doar noaptea di seara, ca ziua lucrează..adica sa-l educ eu frumos su sa-i ofer bucurii si stabilitate, cat sa compenseze momentele neplăcute care pot apărea cat e sotul acasa...
Reply With Quote