Subiect: Cateva cuvinte..
View Single Post
  #43  
Vechi 12.07.2020, 01:13:57
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nici părintele Cleopa, Sofian Boghiu, părintele Paisie Olaru nu știu să fi mers prin țară, ei sfințeau locul în care erau, oamenii îi căutau la Biserică, apropo de mersul la Biserică, dacă nu intri în Biserică nici șansa să deschizi ușa unde slujește un preot pe cale, care-și dă siliința, nu o ai.

Că au mai fost unele conferințe duhovnicești în care rolul era de cunoaștere între tineri și duhovnici, nicidecum de spovedanie cu publicul aia e altceva.

Oamenii sfinți nu se afișau cu veniți la noi că suntem sfinți, am deschis taraba.



Avem noi a ne îngriji de viața altora ?, din moment ce mergi la spovedanie și te mărturisești îți dai seama că ceva nu e în regulă.



Dumnezeu nu ne va judeca în afara spațiului din care ne-am format, adică plin de ispite care se răspândesc la un nr uriaș de oameni cu viteza luminii, nu se poate pune semnul egal între niște creștini de secol IV care n-aveau net,tv, telefon, la care nu se viraliza în așa hal sminteala, cu niște oameni din secolul actual bombardați de un mecanism publicitar care încearcă să le influențeze toate aspectele vieții.




Eu nu caut scuze pt căderile actuale, dar în continuare nu cred că mersul la Biserică nu aduce o schimbare în bine, în timp, în ani de zile, cu multă muncă, unul care merge încă se mai luptă, altul poate a renunțat și nici nu mai încearcă.

Adică cum, pe unul care se spovedește, se împărtășește, merge prin arșiță vara, frig și ploi toamna-iarna, nu se odihnește bine Duminica ca să fie la Biserică, merge la slujbă și stă 3 ore în picioare după o săptămână grea de lucru, sau cu lucru în tura după slujbă, mai își aduce și obolul din puținul lui - îl va judeca Dumnezeu tot ca pe unul care trăiește în cea mai liniștită nepăsare și lipsă de străbatere lăuntrică, care poate se distrează la ștrand când e slujbă, sau privește emisiunea lumea credinței la o cafea din canapea ?

Sunt oameni care au căzut pe gheață iarna ca să ajungă la Biserică, aia tot o jertfă e.

Nu știm ce întrebări își pun cei dinăuntrul bisericilor, ce străbateri au, tu am impresia că-i judeci aspru pe cei care vin, cam aspru pt acest secol al înșelăciunii și al virtualului, Hristos le-a dat mustrare fariseilor că pun poveri prea mari pe oameni.

Nu uita pentru câte binecuvântări se roagă preotul sau preoții în slujbe, de la sfârșitul creștinesc al vieții, la harul lui Dumnezeu asupra omului, toate acele binecuvântări îi ajută în nevăzut pe cei care vin cu cuget curat.



Dumnezeu știe ce e în sufletul lor, tu probabil te vei trezi și vei realiza importanța mersului la Biserică în momentul în care vor începe să se vândă lăcașuri de cult în România ca în Occident că nu mai calcă nimeni pragul și își fac păsările cuib prin acoperiș.

N-am văzut pe niciun sfânt părinte să-i spună omului să nu mai vină la Biserică, chiar dacă unul a mai căzut, sau cade repetitiv, din contră îi spune luptă-te, spovedește-te, roagă-te până obosește păcatul.
Fiecare sfant cu harul sau, insa la inceput, lucrurile nu erau asa.

Eu nu invit oamenii sa nu se mai duca la biserica, eu atrag atentia ca in marea majoritate a cazurilor, nu apar acele schimbari interioare atat de necesare.. Eu am vizitat cateva manastiri din tara asta, am fost si la Arsenie Boca, ce sa spun, am vazut suferinta oamenilor... am vazut cum suferinta il impinge pe om catre Dumnezeu, cum il impinge pe om sa se lepede de sine.

Tu pui foarte mult accentul pe dusul la biserica, eu pun foarte mult accentul pe schimbarea interioara, ca aici e problema adevarata, ca de dus la biserica, chiar si in conditiile date, oamenii se tot duc la biserica, chiar si tinerii.

Eu iti vorbesc despre ceea ce se intampla in general, peste tot in tara, nu de ieri de azi, de ani si ani, caci eu am vazut cu ochii mei, si an de an vedem si noi la televizor, cum se imbrancesc oamenii pentru apa sfintita, spune-mi tu mie, unde e schimbarea interioara, unde e iubirea de aproape? Sfintenia vine de la Dumnezeu, nu de la apa, dar cine sa-i spuna omului, cine sa-l trezeasca pe om din somn... nu e nimeni, nu e nimeni Doamne!

Nu judec pe nimeni, ci incerc sa-i trezesc pe oameni, sa scriu pe acest forum e doar inceputul, de n-as fi fost atat de prins de propriul meu sine, as fi facut mai multe, insa vremurile ce urmeaza sa vina, si iata ca au si venit, ma imping mai tare si mai tare catre Dumnezeu. Dumnezeu cand iti da, iti si cere.

Pacatul nu prea oboseste, el se naste din propriul sine, atata timp cat sinele este inaltat precum o cetate, cu greu scapa omul de pacat, si stim toti foarte clar ce fac unii oameni pentru a scapa de anumite vicii, se inchid in tot felul de institutii menite sa-i tinta, fortat, departe de orice sansa de a reveni la unele obiceiuri foarte daunatoare. Ai spus foarte bine, rugaciunea e foarte importanta, sfatul meu, roaga-te, roaga-te, roaga-te si iar roaga-te, roaga-te cat de mult poti, roaga-te cu patima, roaga-te cu toata fiinta, insista la Dumnezeu pana cand iti va raspunde, crede ca iti va raspunde, crede ca deja ti-a raspuns, eu asta am facut ani in sir.

M-am luptat ani de zile cu niste pacate pe care le tot repetam, ajugem la un punct in care nu mai putem, apoi cadeam in genunchi si-l rugam pe Dumnezeu sa ma ierte, in urmatoarea zi o luam de la capat cu aceleasi pacate. Durerea simtita in suflet era foarte mare, prea mare, asta pana cand, intr-o zi Dumnezeu m-a trezit din somnul adanc in care ma aflam. Aceasta trezire m-a invatat foarte multe lucruri despre natura umana, despre Dumnezeu si despre modul in care sistemul satanic il tine pe om departe de Dumnezeu.

Sistemul satanic este peste tot, in muzica, in filme, in arta, in politica, in sporturi, in scoala, se inflitreaza chiar si in biserica ortodoxa si in toate celelalte denominatii crestine, este pana si in gandirea umana, mai ales acolo. Eforturile sistemului satanic se concentreaza pe gandirea umana, pe manipularea gandirii umane.
Reply With Quote