View Single Post
  #9  
Vechi 29.08.2009, 11:07:20
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Bucurestiul pentru mine

este acel oras cu vreo un milion jumatate de locuitori din care aproape o treime au fost evrei romani. Acel oras cu strazi pavate cu pietre de bazalt,cu tramvaie pline de oameni, cu impresionante cladiri publice care s`au construit pe timpuri mai bune.
Bucurestiul pentru mine era strada Vacaresti,Olteni,Udricani si Mamulari pe care am locuit. Bucurestiul erau si cinemaurile Tomis, Izbanda si Gloria unde am vazut de 37 de ori filmul "Aventurile Baronului Minhausen", film german in culori. Pentru mine, Bucurestiul a fost locul unde am imbratisat si sarutat pe prima mea dragoste la 12 ani...
Azi,cand ajung in Bucuresti,trebuie sa caut si sa gasesc acele lucruri care i-mi desteapta amintiri ca multe locuri s`au schimbat. Si pomul cu dude a disparut.Strazile nu mai arata cum au fost o data. Ceausescu a bagat Bucurestiul intr`o masina de tocat.Cam asa arata azi.
Strazi intregi au disparut si in locul lor au aparut blocuri mari si urate. Unde "Micul Paris"....?
Nici macar mititelul...
In pavalia lui Babailiescu de branzeturi se face azi manichura. La cofetaria lui Taihman azi se vand haine vechi. Fabrica de sifon a disparut. Si templul Unirea Sfanta de pe Mamulari a disparut. Tempul Coral este azi muzeul evreilor din Romania. Eu mai tin minte cum mergeam de sarbatori la templu. Nu pentru credinta ,numai pentru atmosfera...
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote