View Single Post
  #5  
Vechi 04.04.2011, 14:20:27
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
"Nimeni nu este de neinlocuit" -acestea sunt cuvintele pe care le auzi rostindu-se in diferite companii. Se sustine sus si tare ca poti fi inlocuit. Biserica sustine ca nimeni nu poate lua locul altcuiva. Chiar daca ai aceeasi calificare, aceleasi daruri, ele sunt puse spre dialog intr-un mod propriu, asa ca nu sunt de acord cu aceasta sentinta - si tu poti fi inlocuit.

E rau ca am ajuns sa vedem in cel de langa noi doar un prestator de servicii.

Sunt de acord ca nu poti pastra ritmul competitiei cu oameni care nu isi fac treaba cum trebuie. Dar nu sunt de acord cu expresia "Nimeni nu este de neinlocuit". Nu suntem produse, suntem persoane.
Cred ca aceasta expresie, chiar daca la o prima vedere poate parea destul de cinica ( desi nici macar nu exprima cu adevarat realitatea, de moment ce unii angajati chiar sunt de neinlocuit, pe cand altii da) incearca si sa ii responsabilizeze pe angajati, aratandu-le ca exista anumite asteptari din partea lor...care daca nu sunt indeplinite din lipsa de interes, sau alte asemenea varii motive...pot conduce la inlocuirea lor cu altcineva care isi da interesul si apreciaza sansa oferita.

Desigur eu am incercat sa vad partea pozitiva a acestei expresii...desi in lume se intalnesc din plin ambele aspecte.
Reply With Quote