View Single Post
  #10  
Vechi 27.03.2013, 21:30:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu esti singurul care lupta cu astfel de ispite. O carte care ne ajuta in astfel de situatii este ,,Mantuirea pacatosilor'' scrisa de Agapie Criteanu.

Mantuirea Pacatosilor 1

www.scribd.com/doc/89850718/Mantuirea-Pacatosilor-1


Este o carte despre care se vorbeste si in Istoria literaturii romane, traducerea ei in romaneste fiind un eveniment cultural si religios. Despre aceasta carte vorbeste un personaj si in ,,Pelerinul rus'' ca despre o carte mantuitoare. Cine o citeste nu poate sa mai ramana la fel ca inainte. Ceva se schimba in el.

Acolo scrie ca fiecare patima se vindeca prin practicarea cu straduinta a unei virtuti opuse. Daca sunt zgarcit, trebuie sa ma silesc sa fac milostenie. Imi tai voia, dar fac milostenie. Daca sunt invidios, ma gandesc la pacatul lui Cain care l-a ucis pe Abel din invidie. Ma gandesc apoi cum sa fac lucratori talantii mei, caci raspund in fata lui Dumnezeu pentru ei. Trebuie sa stiu ca si aproapele meu raspunde de talantii incredintati lui.

Cu cat avem mai multi talanti, cu atat avem obligatii mai mari de a-i utiliza spre folosul aproapelui si spre slava lui Dumnezeu. Altminteri, pedeapsa este pe masura. Cugetand asa, nu avem cum sa mai invidiem pe nimeni.

Daca sunt nervos, inseamna ca sunt si mandru. Daca sunt mandru, ma gandesc ca Dumnezeu nu l-a crutat nici pe Lucifer cel cuprins de acest pacat si incep sa ma smeresc. Cum sa ma smeresc? Ma vad pe mine cel mai mic si mai neinsemnat si spun: ,,Nimic nu pot, nimic nu stiu, nimic nu sunt fara ajutorul lui Dumnezeu.'' Atunci Dumnezeu intra in inima mea si imi aduce linistea. Si ii vad pe toti mai buni ca mine, niste oameni care merita sa se bucure de darurile primite de la Dumnezeu. Iata cum a reusit sa se smereasca un bancher american, ajungand calugar in Romania:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=ujpWXbozQ1k

Ma gandesc si la sfintii care s-au rugat pentru prigonitorii lor. Si noi avem porunca sa-i iubim si pe dusmanii nostri. Facand asa, ne asemenam chiar cu Iisus, care chiar si de pe cruce ne-a dat pilda cum sa ne purtam cu cei din jur. Trebuie sa stim ca la Hristos nu putem ajunge decat de pe crucea rabdarii.

E vorba si despre razboiul nevazut care necesita osteneala, caci necuratul incearca si el sa ne dea razboi prin patimi mai mici sau mai mari. Dumnezeu sa ne ajute sa luptam cu patimile trupesti si cu cele sufletesti.
Reply With Quote