View Single Post
  #37  
Vechi 13.07.2021, 18:02:10
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Problema analizei si psihanalizei eului si supra-eului si zeului si Dumnezeului si luxiferEUlui spre desavarsirea EUlui sta in faptul ca defapt EUul este cea mai vinovata parte a fiintei umane.

Dar in loc sa se recunoasca vinovat, pacatos, rau, eul in om cauta puterea, sefia, ”desavarsitrea”.

E este minciuna, proorocie falsa, viitor gresit, vise luxoase, desfranare-laba-”smintenie”, fete, pofte, frumoase, mandrie, semetie, slava de la oameni, etc, si averea asta spurcacioasa o da si altora

iar U-ul este necredeinta-rautate, da moarte, razbunare, chinuire, exclusivism, nimicire, iad, slava desarta-hulicioasa, blestem, mita maririi si micsorarii de sine ca putere, se vede victima agresata si da razbunare si paraciune si viitor asa ca o vesnicie neagra si mare, ca un comunis nebun.

Practic lumea EUrilor te ia, te iadul si nu mai scapi ci devi un sclav, un viclEU desfranat care faci treburile murdare ale firii lumEUrilor si a poruncilor demonilor.

Asta este nenorocirea ca EUrile care dau altora doar smintelabE-Ucidere (chin), moarte, nu vor sa creada in Dumnezeu si sa recunoasca simplu in lumina si bunatate ca ele sunt cele mai vinovate in om, in sine si in lume. Nu vor sa recunoasca si atunci fac tot felul de analize peste analize si psihanalize peste psihanalize pana se scot ele, EUrile ca fiind de dorit, de marit, de crescut, de inaltat, de laudat: E-sfant si U-mare si EUrile ca fiind bune si nevinovate, intelpte, stiutoare, puternice, sfinte, destepte, desavarsite ca niste zei si supra-zei.

Trebuie sa ne lepadam si sa ne pocaim zEUul, Eul, Uul si EUul recunoscand in noi ca nu e Dumnezeu ci e vinovat, foarte vinovat, pacatos, necredincios si sa lepadam de la putere toate lumEUrile caci nu e bine sa ascultam de ele fiindca ele ne ia, ne iasia, ne iaeuropa, ne iamerica, ne iafrica, ne-iadul si devenim sclvi ai rautatii.
Mai pe scurt.... Trebuie anihilat EU ca să vina DumnezEU...

Deci conform spuselor dvs, de care sunt deja avizat din alte "convorbiri" avute în acest spațiu foru(mistic), ar reieși din nou aceleași teme, sau mai degrabă o singură temă cu diverse variații...

În prima fază urâți Omul.... În a doua faza omul e rău, cu toate conotațiile răului... În a 3 a fază apare zeul, Dumnezeu și alte forme superioare ale EU lui.

Așa, deci avem Omul, cu al sau EU, avem demoni și spiritele răutății, avem și zeii, Dumnezeu și alte forme superioare....

Pana acum rețetă perfecta pentru un festin medieval, într-un decor antic, cu rock psihanalitic în fundal...

Pana la urma despre asta a fost mereu, nu?

Nu prea contează Omul, și asa mereu e victima unor spirite rele care îl ademenesc constant spre iad, tentandu - l sa guste din toți pomii interziși de un Dumnezeu pe care nu l-a ascultat....

Un Dumnezeu, dealtfel foarte absent încă de la început, care apare doar ca să pedepasca pe cei neascultători sau sa ajute pe cei care îl ascultă...

Practic ce a devenit Omul?

UN PĂCĂTOS

Deci asta e eticheta lui,condamnat la osândă asa din oficiu, chinuit de spirite, nevoit sa, ceara constant îndurare unui Dumnezeu....

IA pune-ți întrebarea.... Dacă Dumnezeu este atât de perfect, ce sa mai perfecțiunea însăși etc și etc...

Cum de a făcut o creatura atât de hidoasa ca Omul???
Și fără veșnică ipoteză a căderii și păcatului originar...
Până la urmă Lucifer tot din Dumnezeu s-a desprins, tot creatura lui era...

Deci hai sa reconsideram ideea de Dumnezeu, ideea de Om, și de Satan...

Practic ultimii doi provin din primul...

În concluzie Totul.... E o greșeală să despici ființa umana, sa desprinzi (EU) L DE DUMNEZ(EU)...

În măsura în care condamni Eu l îl condamni pe Dumnezeu...
Condamni diavolul, la fel îl condamni pe creator...

Singura soluție este sa cunoști, sa accepți, så vezi bivalentele fiintiale
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote