View Single Post
  #3  
Vechi 11.11.2009, 15:32:30
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sophia, sunt curioasa, ce anume citesti, adica cum se cheama cartea. Sau citesti cartea Faptele Apostolilor din Noul Testament?

Sf Apostol Petru ca si ceilalti apostoli era evreu. Evreii, ca si in ziua de azi, au o ceremonie de casatorie, la sinagoga, un ritual...nu doar stau impreuna.
Apoi Sf Apostol Petru nu era chiar la prima tinerete, era unul dintre cei mai in varsta dintre sfintii apostoli, deci, dat fiind ca la acea vreme oamenii se casatoreau de foarte tineri, cel mai probabil copiii lui, de care din cate stiu eu nu se pomeneste nimic in Sf Evanghelie, daca a avut copii, erau mari, posibil si ei casatoriti la randul lor.

Sfintele Taine bineinteles ca existau inca de pe vremea aceea. Daca citesti cu atentie Faptele Apostolilor si celelalte epistole ai sa vezi botezul mentionat de foarte multe ori, apoi "frangerea painii" adica Sf Liturghie pe care o avem noi cu impartasanie, marturisirea, rugaciunea preotilor pentru bolnavi (adica Sf Maslu), consacrarea de preoti, etc toate erau facute de primii crestini. Sigur, ritualul a evoluat si s-a schimbat in timp, dar esenta Sfintelor Taine a existat din cele mai vechi timpuri.
A, zici daca Sf Taine au fost infiintate chiar de Hristos? Bine ineteles ca da, si daca dai un google, sau chiar pe site-ul asta ai sa gasesti cand si cum a fost infiintata fiecare Sf Taina.

Unde scrie ca Hristos nu prea avea mare consideratie fata de casatorie? Ca El Insusi nu a fost casatorit? Pai ce rost avea sa fie casatorit cand El nu a venit pe lume ca sa faca copiii, ci avea cu totul alta misiune, cu totul diferita fata de oamenii obisnuiti.

Sophia, cred ca ar fi mai potrivit sa incercam sa intelegem ceea ce este scris, nu ceea ce nu este scris. Cartea Faptele Apostolilor este despre chiar asta, ce au facut Sf Apostoli dupa inaltarea lui Hristos, inceputul bisericii lui Hristos. Nu este despre viata familiala a lui Petru, fiindca nu ii e asta rostul. Si nici nu stiu cat te-ar ajuta sa fii un crestin mai bun daca ai sti daca Petru si-a mai revazut familia. Bineinteles ca si-a revazut-o. Sf Apostol Petru a propovaduit printre evrei. Primul sinod apostolic, la care a participat si el, a avut loc la Ierusalim, nu era plecat in cealalta parte a lumii.
Reply With Quote