View Single Post
  #71  
Vechi 21.09.2020, 19:49:28
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matador Vezi mesajul
Ai zis bine cu cele 2 persoane: in asta si consta lupta mea acum, sa ignor pe "celalalt" care ma bruiaza de 8-9 luni deja.
Faza este ca n am avut in viata mea asa ceva si nu mi doresc nici pe departe sa revin la viata de dinainte, din contra, in ciuda acestor mizerii care imi ocupa mintea obsedant, sunt mai hotarat ca oricand de drumul pe care vreau sa merg.
Din acest motiv am si zis ca sunt 2 firi care se contrazic. Si toate astea au debutat brusc, n-a fost ceva in timp etc
Un exercitiu de imaginatie : leaga te cu cineva de mana si pune-l sa bruieze. sa zica contrariu a tot ce te rogi, sa injure, sa vb batjocuri etc..

Dilema mea este daca e de medic sau este problema duhovniceasca.

Uite ceva similar, intamplat unei fete : https://doxologia.ro/intreaba-preotu...a-lui-dumnezeu

Mila Domnului cu noi cu toti !
Păi psihologul sau psihiatrul te sfătuiește să te lepezi de celălalt susținând că Hristos și credința ortodoxă e un delir mistico-religios și că ar trebui să-l lași pe ăsta răul să se realizeze în viață... lumește... o să vrea să te reintegreze în societate, să socializezi, să fi după chipul și asemănarea ”normalului” făcut de egipsihologii lumii după chipul și firea lumiștilor din lume care se realizează lumește, prin bani, funcții și păcate. Dacă-l ai în tine și pe cel ce vrea să asculte de Dumnezeu urmându-L o să zică că ești schizofrenic sau alte boli și vor încerca să te vindece cu pastile și cu idei și cu tratamente până cedezi și le dai lor dreptate bucurându-te că te-au scăpat de omul lui Dumnezeu din tine... adică de omul cel nou în Hristos.

Nu există schizofrenie(ruperea minții) ci ori ești cu Hristos și te rupi de lume și toți te fac schizofrenic ori ești cu lumea rupt de Hristos și toți te laudă ca să te lauzi... în deșert.

N-ai de ce să te temi... lumea etichetează ca rău, ca bolnav, ca schizofrenic pe cei ce nu mai vor să se închine lumii ci lui Dumnezeu și se scapă de ei căci îi încurcă și în tine lumea crește minciuna, crește așa un trădător, o unealtă a lumii care dacă te învinge o să pățești ca Iuda sau ca alții care s-au lepădat de Hristos. Dacă biruiești și cel bun îl învinge pe cel rău o să fii fericit dar nu aici ci abea în Ceruri unde vei primi răsplată din mâna lui Hristos așa că aici nu primești nimic decât pe omul cel nou în măsura în care poți să te lepezi de omul cel vechi, de lumeu și să rabzi totul pentru Dumnezeu.

Singurul model al normalului este Domnul Iisus Hristos! Vrei să fii normal? Ascultă de El ca să fii ca El, bun și iubitor și jertfelnic, puternic, drept, credincios, sfânt. Te poți inspira după sfinți, după drepți, după ortodocși.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.09.2020 at 19:58:26.
Reply With Quote