View Single Post
  #70  
Vechi 26.01.2016, 03:32:26
Dr. Victor Ardeleanu's Avatar
Dr. Victor Ardeleanu Dr. Victor Ardeleanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit Bine v-am (re)găsit domnule Ovidiu. De mult vă așteptam pe aici 3

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cărarea Împărăției - note de subsol (pe lângă mult mai multe care fac referire la versete din VT sau NT):

Această nedumerire, mi-o produce aducerea aminte de un cuvânt al dvs. pe care l-ați spus mai de mult, când o doamnă doctor ce se numea pe sine cu delicatețe "Broscuța țestoasă" vă atrăgea atenția asupra vătămării, ereziei și ignoranței (în legătură cu medicina) din învățăturile Părintelui Arsenie Boca legate de împreunarea trupească. Să reluăm un fragment din dialogul dumneavoastră cu dumneaei, asociat cu o intervenție a domnului alin b:
"- Dr. Tartaruga
Sunt de acord cu dvs. Din păcate, daca nu ar fi existat acel articol al lui Arsenie Boca, mulți ar fi stat departe de astfel de... numiți-le cum doriți. Mă surprinde însă ca insistați sa îl apărați in aceasta idee in loc sa recunoașteți ca omul a mai si greșit. In fine, faceți cum doriți, mie însă îmi pare ca in acest caz bate spre idolatrie. Îmi cer scuze de părere.
- Alin b răspunzându-i lui Ovidiu b
A jongla cu termeni medicali nu înseamnă neapărat explicație.
Nu știu de ce te încăpățânezi sa dai niște explicații fiziologice pentru niște valori morale, poate unele discutabile (a procrea cu orice preț) - cine nu crede in ele nu o sa creadă din cauza unor explicații medicale îndoielnice.
- Ovidiu b.
Ai dreptate, din punct de vedere medical nu pot da niște explicații sută la sută pertinente, dar trebuie să recunoaștem că legăturile făcute de părintele au totuși o logică. Ce mă impulsionează a fi încăpățânat este tocmai sfințenia părintelui și viața trăită de dânsul, una exemplară din toate punctele de vedere. Asta mă face să cred și să nu renunț la ideea că ce-ea ce a scris este i s-a revelat, mai mult decât că el urmat niște cursuri de medicină. Este un motiv pentru care mă face să cercetez ideile acestea. Asta nu înseamnă că părintele nu ar fi putut greși, mă gândesc că medicina din anii 40 până astăzi a mai evoluat și de asta poate și diferența de gândire....sau poate aceleași lucruri se știau și atunci....sau poate nu se știau atunci...întrebări pe care voi încerca să le elucidez.

De a convinge pe cineva nu am de gând, fiecare avem dreptul la liberul arbitru"

(<http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14750&page=23>, sâmbătă, 20 iunie 2015; http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=298; http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=14750&page=8)


Această prejudecată pe care o aveați (numesc prejudecată fiindcă este părerea unora ce și-au format o proprie imagine despre părintele Arsenie Boca din zvonuri, fără cercetări și fără a avea răbdare să se pronunțe Sfântul Sinod), care în cadrul discuției de acolo nu vă lăsa să sesizați realitatea atât de evidentă a rătăcirii și eșuării sfinției sale în legătură cu înțelegerea vieții conjugale, mi-e frică să nu lucreze și acum, astfel ca discuția noastră să devină una deșartă sau dură ca să ducă (Doamne ferește!), la tulburare.
Nu aș vrea să apară vreo supărare între noi, suntem colegi de forum, frați în Hristos, ortodocși, și, nădăjduiesc, dornici de a afla adevărul, indiferent de prejudecățile pe care le-am avut până acum. Mintea nu trebuie să aibă fixuri, ci să își păstreze luciditatea și libertatea în slujba Adevărului cel de necuprins, care întotdeauna uimește, depășind cugetarea trupească prin experiențe tot mai adânci sufletești și dezvăluiri chemătoare duhovnicești.
M-am gândit pentru a îmi rezolva nedumerirea, să vă întreb pe dumneavoastră, ca un ucenic fidel al sfinției lui, care poate purta o discuție fără să jignească, dacă sunteți de acord să parcurgem împreună câteva din multele erezii și răstălmăciri ale Sfintei Tradiții și Sfintelor Scripturi, pe care le-a predat părintele Arsenie Boca (conștient sau inconștient de ceea ce face, din rea voință sau, mai degrabă, din amăgire) în cărțile la care fac referință toți ucenicii sfinției sale, inclusiv dumneavoastră, ca ar fi printre puținele sau chiar singurele care îi aparțin cu adevărat și îl reprezintă, fără a vă supăra pe mine?
Dacă da, vă rog mai mult, subliind încă odată, pasajul la care fac referință, citat din dvs., să nu procedați așa, fiindcă nu vă face cinste și nu reprezintă o gândire în Hristos:
"Ce mă impulsionează a fi încăpățânat este tocmai sfințenia părintelui și viața trăită de dânsul, una exemplară din toate punctele de vedere. Asta mă face să cred și să nu renunț la ideea că ceea ce a scris este i s-a revelat, mai mult decât că el urmat niște cursuri de medicină. "
Plecați, pentru a demonstra că este sfânt (deci că i s-a revelat), de la premiza că are sfințenie. Dar acesta este un fals în gândire. Sfințenia, după gândirea Sfintei Biserici Ortodoxe este tocmai ortodoxia neîndoielnică, manifestată în viață. Iar pentru a afla aceasta trebuie să analizăm învățăturile sfinției sale nu ca și cum ar fi revelate, ci comparându-le cu revelația cunoscută, pentru a vedea dacă și sunt cu adevărat revelate. Poate avea cineva viață exemplară, dar dacă credința este mincinoasă se desparte de Dumnezeu prin mintea hulitoare și a pierdut tot. Iar viața sfinției sale, chiar cum este prezentată de ucenicii cei mai entuziaști, este exemplară, dar în sens rău. Dar aceasta nu puteți să o observați decât dacă aveți ca reper Sfânta Tradiție. Dar cum să aveți ca reper Sfânta Tradiție, dacă vă încăpățânați să-l aveți de reper pe Părintele Arsenie Boca. Așadar, se formează un cerc vicios: părintele Arsenie Boca are învățătură revelată, din cauză că a avut sfințenie și viață exemplară, lucru dovedit prin învățăturile sfinției sale.
Și la toate acestea nu aducând argumente raționale, ci anulându-vă gândirea din încăpățânarea ideii de mai sus. Sfinții Părinți nu au făcut niciodată așa, ci și-au întemeiat gândirea pe libertatea slujirii Adevărului cu orice preț, adâncindu-se în capul Hristos și nu zicând albului negru și negrului alb, din... încăpățânarea propriei păreri.

Isa_5:20 Vai de cei ce zic răului bine și binelui rău; care numesc lumina întuneric și întunericul lumină; care socotesc amarul dulce și dulcele amar! 21 Vai de cei care sunt înțelepți în ochii lor și pricepuți după gândurile lor!

Ați putea să vă desprindeți de această încăpățânare și dependență de cele pe care credeți că le știți despre sfințenia și viața Părintelui și să cercetăm dacă este adevărată această sfințenie sau doar una laborator mediatic, părută? Și să o facem împreună nu după părerile amicilor sau inamicilor, ci chiar după cuvintele, viața și picturile care îi aparțin cu adevărat, fără a-i fi contestate ca genuine de nimeni? Puteți iubi mai mult adevărul decât pe sfinția sa?

Mat_10:37 Cela ce iubește pre tată sau pre mumă mai mult decât pre mine, nu este mie vrednic. Și cela ce iubește pre fiu sau pre fiică mai mult decât pre mine, nu este mie vrednic.

Dacă nu renunțați la ideea " Asta mă face să cred și să nu renunț la ideea că ceea ce a scris este i s-a revelat, mai mult decât că el urmat niște cursuri de medicină.", zadarnic am încerca să comunicăm. Este tocmai ceea ce fac cei din romano-catolicismul inchiziției: "crede și nu cerceta".
Dar Domnul ne învață:

Mat 7:7 Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide. 8 Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide.

Dacă însă vom dialoga având călătoare ideea dvs. bună, adică:
"Este un motiv pentru care mă face să cercetez ideile acestea. Asta nu înseamnă că părintele nu ar fi putut greși[...] întrebări pe care voi încerca să le elucidez." este atunci nădejdea unui dialog cu roade bogate.

Așadar, dacă iubiți pe Părintele Arsenie Boca în adevăr, și nu contra adevărului, vă propun să discutăm nu principială, din părerile noastre despre sfinția sa, ci la modul concret: ce păreri a avut chiar Părintele Arsenie Boca. A avut învățături mincinoase în lucrările care îi aparțin cu certitudine? Dacă da, atunci va fi clar că minunile ce se fac la mormântul sfinției sale și în numele lui, faima de viață exemplară sunt curse diavolești și nu a primit revelație de sus. Dacă nu a avut învățături mincinoase ci a apărat în toate curat neîndoielnic Ortodoxia, înseamnă că a avut revelația Duhului Adevărului și poate fi model de sfințenie.

Sunteți de acord, sau nu?

Cu dragoste frățească, în căutarea adevărului.
Să mă iertați dacă v-am supărat cu ceva.
PS
Eu admir oamenii cu ideal și iubesc pe cei care vor să-și dea viața lor și mintea întreagă pentru acela. Eu cred că dumneavoastră sunteți unul din aceia. De aceea vă apreciez și nădăjduiesc să ne ajute Dumnezeu pe toți, să scăpăm de înșelare, indiferent de ce nume ar purta, ca nu cumva să ne ostenim în zadar:

Gal 2:2 M-am suit, potrivit unei descoperiri, și le-am arătat Evanghelia pe care o propovăduiesc la neamuri, îndeosebi celor mai de seamă, ca nu cumva să alerg sau să fi alergat în zadar.
__________________
Efeseni 5:9 Pentru că roada luminii e în orice bunătate, dreptate și adevăr.10 Încercând ce este bineplăcut Domnului.11 Și nu fiți părtași la faptele cele fără roadă ale întunericului, ci mai degrabă, osândiți-le pe față.