View Single Post
  #22  
Vechi 21.11.2009, 07:57:27
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
nu stiu daca avem un trecut comun.
Am îndrăznit să spun că avem un trecut comun, fiind de acord cu afirmația dvs.: "toți am fost creați de Dumnezeu".

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Noi avem Sfanta Traditie, Sfanta Scriptura si Sf. Parinti, adica avem un trecut bine articulat, care ajunge pana in prezent (pentru ca si acum avem Sfinti Parinti, asa cum este Arsenie Boca), avem o istorie continua, care nu incepe si nu se termina cu Sf. Scriptura. De altfel, m-a mirat foarte tare prima postare, deoarece Crezul, simbolul de Credinta, a fost elaborat la Niceea, in 325, de catre Sf. Parinti ai Bisericii, pe care, din cate stiu eu, nu ii prea recunoasteti. Daca veti ajunge cumva la concluzia ca simbolul nostru de credinta este comun cu invataturile voastre (ma cam indoiesc totusi), ar fi perfect, pentru ca v-ati demonstra singuri autoritatea Sf. Parinti, ale caror icoane nici macar nu suportati sa le vedeti.
În ciuda previzibilei totuși îndoieli, acceptăm simbolul acesta de credință. Nu avem nici o problemă legată de faptul că acesta a fost elaborat de către Părinții Bisericii. Acceptăm și învățătura lor peste tot unde concordă cu Sfânta Scriptură.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
cat despre invrajbire... se stie prea bine ce personaj a avut, are si va avea acest interes, ca doar se regaseste peste tot.Ma opresc aici cu postarea mea, va urez sa aveti foloase duhovnicesti cu acest topic!
Aveți dreptate, haideți măcar pe acest topic să nu-i facem jocul. Mulțumim pentru urare.