View Single Post
  #7  
Vechi 10.04.2010, 02:31:40
penticostalulmantuit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zburatorul Vezi mesajul
Doamne ajuta ,oameni buni! Sectele sunt periculoase,la fel cum este lupul intre oi;si dupa cum observi,Tiger Avalo,cei care hulesc dreapta credinta deja au aparut aici in speranta ca iti vor da samanta lor de otrava.Fiecare spune ca are adevarul,dar adevarul nu poate fi intreg fara dreapta traire,invatatura,ori credeti voi,cei despartiti de Biserica Lui Hristos ca daca spuneti:"Doamne ,Doamne" este de ajuns sa dobanditi viata vesnica?! Deja observ ca un penticostal este "mantuit" dupa cum sustine,dar oare stii tu asta cu adevarat?! Adu-ti aminte ca au cazut ingeri din cer din cauza mandriei! Nu realizezi oare ca este o inselare?! Sectele dau pe tava mantuirea,desigur,doar prin vorbe ca altfel nu pot face aceasta,dar pana la fapte este cale lunga. "Credinta fara fapte este moarta!" In zadar avem dreapta credinta daca nu avem fapte bune,cum in zadar avem fapte bune daca nu sunt izvorate din dreapta credinte. Eu sunt ortodox,iar ortodox inseamna drept credincios,dar asta nu inseamna ca sunt mantuit, am insa Adevarul lasat de Hristos de urmat,sansa de a afla mantuirea. Avem o lupta de dus clipa de clipa impotriva ispitelor si asta pana la sfarsitul acestei vieti pamanesti.Oricand putem cadea din Adevar daca ne mandrim si oricand ne putem salta din ratacire si nepasare daca ne smerim. Doreste cineva sa-si piarda sufletul pe vesnicie pentru ratacirea unor "crestini" aparuti de-a valma din nascocirile americanilor inspirati de "duhuri" care ii fac sa tresara ca electrocutati?! Asta e spectacol pentru creduli,dar nici urma de adevarul Lui Hristos. Multi din secte nu au ajuns sa citeasca o carte ortodoxa,nu au trait credinta inca fiind ortodocsi si iata de unde apare ratacirea. Diavolul ii desparte pe cei slabi de aAdevar. Doamne fereste! Oameni buni,treziti-va! Hristos Dumnezeu a adus dreapta credinta prin Insasi prezenta Sa in lume,iar noi sa ne lasam inselati acum de ratacirile sectare aparute cu miile?! Cel potrivnic Adevarului nu aduce mantuirea si pacea sufleteasca,ci aduce pierzarea.Diavolul umbla ca un leu racnind pe cine sa inghita,de aceea simplifica totul la secte si deja le spune oamenilor ca ajung sa se mantuiasca doar prin credinta;si aceea rastalmacita.Nimeni nu se poate face bine daca isi taie o mana,cum nimeni nu se poate mantui daca inlatura invatatura Sfintei Scripturi.Doamne ajuta sa aflam Adevarul si sa-l urmam spre paza sufletelor noastre. Hristos a inviat!
Zburătorule, vezi că te-a cam luat valul! Predici de vreo douăzeci de minute și n-ai răspuns decât la o singură întrebare a lui Tiger. Mai ai de răspuns la încă la vreo 6-7.

În ce mă privește pe mine, pentru că m-ai amintit în predică, încă de la Sfântul Botez mi-au fost iertate păcatele, am primit o viată nouă duhovnicească și am intrat în Împărăția lui Dumnezeu. Eu asta o numesc mântuire. Acum cred și îmi dau silința să unesc cu credința mea fapta bună. Că pot să cad e adevărat doar Dumnezeu cu brațul Lui puternic mă ține.

De ce mă judeci aspru? În cazul tău nu-i tot așa?