View Single Post
  #5  
Vechi 29.09.2013, 21:08:39
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Aveti dreptate, stimate coleg. Viata e mai presus de subiectivsimul caldut si limitativ al stupului ideologic: viata a fost creata de Dumnezeu, stupul ideologic/religios de om, in colaborare cu nu-spunem-cine.
Da ,si tocmai de aceea trebuie sa avem o viziune mai deschisa si mai ecumenista fata de alte confesiuni crestine,si nu una plina de ura,cum au unii ritualisti de duminca !!!

Ritualistul de duminca, e o persoana care uraste alte confesiuni,si indirect pe semenii sai care le practica,si el crede ca daca e prezent duminica de duminica si in sarbatori la slujba,si se mai autodeclara cu ascunsa mandrie si "practicant", este deja MANTUIT !!!

Problema acestui tip de crestin, in viziunea mea, este ca, s-ar putea sa nu fie asa de "Practicant" si cand vine vorba de a face fapte concrete in spirit crestin fata de aproapelele sau !

(Eu insumi aicea sunt cel mai slab si pacatos om,pentru ca nu fac destule fapte de ajutor catre semenii mei !!!)

Ritualistul de duminica ,crede ca numai prin implinirea cu sarguinta a ritualului, si o neabatere incapatanata si fanatica de la dogma, se va mantui numai cu asta !

-E bine ca ai stat in biserica si ai cantat, ai va zice Domnul !
-Numai ca ,vezi ,tu ritualistule, nu prea ai mai avut timp ca ajuti un om beteag,sa faci un voluntariat, sa mergi la o vaduva, la un orfan !!!

Desigur,ritualistul va recunoaste :

-Da ,Doamne, in biserica e frumos si e o atmosfera plina de evlavie si de inaltare !
Nu la fel de frumos e sa ajuti un om handicapat si sa-l cureti,sau sa dai bani, din putinul tau la altii care au mai mare nevoie,sau sa muncesti pentru o vaduva in timplul liber...etc !!!

-Unde sunt toate aceste fapte concrete, si de ce nu le-ai facut???!!!, Va zice Domnul !!!

Si, da toti suntem mai mult sdau mai putin pacatosdi cand vine vorba de asta, si chiar facem extrem de putin !!!

Last edited by guardian knight; 29.09.2013 at 21:11:09.
Reply With Quote