View Single Post
  #93  
Vechi 05.10.2013, 22:39:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Ateul a fost impartasit la botez si poate cand era mic, si il ducea mama sau bunica. Chestiunea e ca un ateu care isi iubeste sotia ortodocsa, poate accepta sa primeasca Taina Cununiei si nici nu isi impiedica sotia sa mearga la slujba sau/si sa se roage.
Teoretic.
In practica, cred ca sunt cazuri f. rare.
E ca si cand ai spune ca poti fi racit bocna dar sa nu ai nici un simptom.

Citat:
Canoanele, din cate stiu eu, nu opresc un om botezat ortodox, dar ateu, sa se primeasca Taina Cununiei de dragul partenerului credincios, insa opresc casatoriile mixte, intre alte religii.
Probabil nu s-au gandit ca ceva de bun simt va trebui candva, pentru unii, reglementat in mod expres..

Citat:
Dupa cum am spus, cazuri au fost destule in care, ateul s-a dat dupa cel credincios, chiar daca la inceputul casatoriei nu credea in nimic.
Teoretic, la fel se poate intampla si cu cel de alta religie.
Dar e mai bine sa se intample inainte.

Citat:
Important este ca are botezul ortodox si poate si impartasaniile de cand era mic.
Important pentru ce? Pentru atat, nu va primi mantuirea.

Citat:
Ateii deobicei stau departe de Biserica, nu se impartasesc si asa. In schimb, am auzit de protestanti care s-au suparat ca nu se pot impartasii la ortodocsi.
Asta il poate face pe protestant sa-si puna niste semne de intrebare.
NU si pe ateu, care are deja toate raspunsurile (crede el).

Citat:
Oricum, un preot nu impartaseste asa, pe oricine, ci doar daca l-a spovedit si il cunoaste.
Nu generaliza o experienta f. particulara.

Citat:
Un Parinte a spus ca e mai greu sa aduci la Ortodoxie un om cu invatatura gresita despre crestinism, decat un pagan.
Un ateu nu este un pagan.
Pacat ca nu te-ai prins de asta pana acum.
Daca un neoprotestant are o parte din invatatura despre Dumnezeu gresita, ateul o are toata.

Citat:
Apoi, nu stiu cat de apropriat poate fi un ortodox practicant de un baptist practicant.
Nu subestima niciodata subiectivismul uman.
Nu s-a vorbit pana acum cat de puternica este "dragostea" dintre oameni, incat ar putea si trebuie sa prevaleze fata de dragostea care o are fiecare fata de (D/d)umnezeul sau?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote