View Single Post
  #26  
Vechi 07.10.2013, 00:25:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Și sfîntul (necanonizat) Arsenie Boca e controversat, la fel ca sfîntul (necanonizat) Ghelasie Gheorghe.
Par. Arsenie Boca nu e atat de controversat, controversate doar unele afirmatii ale lui sau atribuite lui, afirmatii care nu-l reprezinta in definitiv.

Citat:
Orice sfînt canonizat e controversat, pentru că nu aparține lumii acesteia. Lume care nu va fi vreodată vrednică de ei. Și totuși ei sunt ai lumii.
Esti incoerent - respectivii sunt necanonizati, cum ai si precizat de altfel, cum se leaga cu "Orice sfînt canonizat e controversat" afirmatie de altfel stupida.

Citat:
Nu am nimic. Toate sunt de la Dumnezeu ca să le dau mai departe.
Ai si suficienti gargauni care nu sunt de la Dumnezeu dar daca tie iti place sa te crezi vreun sfant in viata, apai ai o problema. Medicala.

Citat:
Sunt mai rău decît o beșică de puroi.
Si incoerent. Puroiul tot de la Dumnezeu il ai? Si pe asta il dai mai departe? Cam da..

Citat:
Da, Ioane frate, autoritatea duhovnicului în genetica divină. În memoria geneticului. În apofatismul geneticului. În catafatismul memoriei.
In brambureala de cuvinte.
Se cheama schizofazie.


Citat:
Să-ți fie rușine, Alin. Pentru că tot nu te rogi înainte să scrii un post.
Am mai auzit chestia asta. La neoprotestanti. Are sensul "sa te rogi pana ai sa ajungi la aceleasi idei ca ale mele". Nu mersi.

Citat:
În acest topic nu mai am nimic de spus. Iertare.
Era bine sa ramai consecvent acestei afirmatii.
Chiar sa o pui in practica inainte de postarea asta.
Dar poti sa incerci, macar acum.
Oricum, esti iertat :)
Sper sa reusesti sa faci si tu la fel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.10.2013 at 00:29:05.
Reply With Quote