View Single Post
  #454  
Vechi 28.04.2015, 23:43:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Să nu vă mâniați că nu m-am hotărât să trec acum pe la voi. Sunt foarte îngrijorat că vă aflați înconjurat de lupi, însă mă feresc să mă apropii de ei pentru a-i alunga și a vă slobozi, pentru că acești lupi ai voștri sunt ca și turbați. Precum bine știți, aceștia de multe ori m-au chinuit, înfigându-și colții până în adâncul inimii. Nici nu știu cum a mai rămas viață în mine. Duhul nădejdii în Dumnezeu a fost omorât în repetate rânduri și nici acum nu știu dacă am viață în mine. Nu știu, pentru că n-o simt înlăuntrul meu, ci nădăjduiesc cu o nădejde comună, nu cu cea vie, ci cu una moartă. Lupii voștri sunt mai răi decât răpitorii din părțile noastre, foarte colțoși și nemiloși. Aceștia de aici, chiar dacă sunt sălbatici, nu au atâta îndrăzneală, se tem de cuvântul omului și de prezența lui. Ai voștri însă, cu cât mai tare îi alungi, cu atât mai rău te atacă, și sunt atât de înrăiți pe cel ce îi alungă, încât nici să se arate nu mai poate. Poate doar din ascunziș să-i săgeteze sau să-i împuște, lucru de la care nu mă dau în lături și poate că uneori voi apuca să nimeresc în vreunul din ei cu ajutorul lui Hristos. Dar, dacă aveți nădejde, să-mi dați de știre când și în ce parte a sufletului a apărut vreun lup și să-mi descrieți ce fel este, bătrân sau tânăr, unul sau doi sau o haită întreagă, să-mi scrieți! Eu cu adevărat doresc mântuirea voastră în Domnul și mă rog Lui din toată inima să vă izbăvească din gura leilor și de la coarnele taurilor.
De lupii gândurilor nu este posibil să ne izbăvim decât prin ajutor de la Hristos - și, ca să-i alungăm, avem nevoie de harul Lui atotputernic, iar nu de ajutorul cel slab al oamenilor. Pentru aceasta trebuie să cădem la picioarele lui Iisus cu adâncă smerenie, să ne rugăm Lui pentru toate și să punem tot necazul înaintea Lui și să ne mai rugăm și Maicii Domnului și altor plăcuți ai Lui, cu mărturisirea sinceră a păcatelor noastre și a neputinței de a ne îndrepta. În acest chip, neîndoielnic, Domnul vă va ajuta și va împăca duhul vostru. „Învățați-vă, a zis, de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima, și veți afla odihnă sufletelor voastre” (Matei 11, 29). Iată unde ne-a arătat Mântuitorul că vom găsi pacea sufletească. Căutați dar, pentru cuvântul Lui, și cu siguranță veți afla, pentru că Dumnezeu este credincios în toate cuvintele Sale. Cel ce umblă întru El nu poate umbla în întuneric. Nu vă împovărați zadarnic, căutând mângâiere și pace și mântuire, ci mai degrabă smerenie. Toate vă vor aduce numai întristare, neliniște și pagubă, dacă nu vă veți apuca să lucrați smerenia lui Hristos.
Fără aceasta, vă vor sfâșia lupii. Nici eu nu voi putea scăpa de ei, dacă nu mă voi socoti cel mai păcătos și cel mai de pe urmă. (Sfântul Cuvios Moisi de la Optina)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote