View Single Post
  #245  
Vechi 08.01.2017, 20:19:53
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Am spus cu mare parere de rau ca nu pot sa-i ofer lui @PenticostalT ceva mai autentic si ca imi pare rau ca eu, ortodox, nu ma ridic la inaltimea care ar trebui pentru a putea arata ca noi suntem cu adevarat lumina.
Aceeași dezamăgire o am și eu. Acesta este pseudo-creștinismul pe care-l practicăm, de aici și rezultatele.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dumnezeul nostru nu este fabricat din reziduuri, este in primul rand fabricat din lumina care se coboara cand este chemata.
Sper că nu un Dumnezeu tiran care pedespește, ci unul care este iubire. Pedeapsa trebuie înțeleasă în sens pedagogic și nu în sens rechizitoriu.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
care se vede in mod real in Ortodoxie.
În oamenii care propovăduiesc ortodoxia, care înseamnă dreapta slăvire. Îl slăvim noi drept pe Domnul? Cred că foarte puțini sunt aceia. Mai degrabă suntem aceia care nu fac ceea ce spun că fac și nu spun ceea ce fac. Suntem un neam de constipați duhovnicește care mimează că ar face ceva. Nu vorbesc de excepții, că sunt, Slavă Domnului!

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Vad ca esti suparat, nu iti inteleg supararea. Arunci cu multe cuvinte grele..
Eu îl înțeleg, este dezamăgit de ceea ce întâlnește, în unele cazuri, pe bună dreptate.

Last edited by simpllu; 08.01.2017 at 20:24:46.
Reply With Quote