View Single Post
  #5  
Vechi 10.02.2020, 01:33:56
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianM Vezi mesajul
Buna ziua,

Am 31 de ani, m-am intors recent la Dumnezeu, m-am spovedit si sunt luptat groaznic cu ganduri de necredinta si cugetari demonice, impingandu-ma sa ma indoiesc de toate lucrurile posibile. Sunt zile cand simt ca Hristos e viu si S-a rastignit pentru noi alteori e totul in bezna in inima mea. Simt ca un voal cerebral, parca nu pot fixa in creier adevarul. Apare si dispare. Sunt razboit puternic si sunt istovit si vlaguit zi de zi.

M-ar ajuta mult un cuvant sau un sfat care sa-mi dea un sentiment de ancorare, de ceva stabil, nu stiu.

Va multumesc anticipat.



P.S Mentionez ca dincolo de aceste stari, cand mai capat putina pace pentru cateva momente, exista un dor in inima mea, si simt ca vreau sa-L urmez pe El restul vietii mele. Nu stiu cum sa explic. E groaznic razboiul asta...
Oare de ce este groaznic acest razboi? Pentru ca nu poti sa-l castigi? Adevarat iti spun: cine spune nu pot, spune de fapt nu vreau.
33. Acestea vi le-am grăit, ca întru Mine pace să aveți. În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea.(In16,33)
Asadar, poti sa-l castigi linistit daca indraznesti sa vrei deoarece niciodata tentatia pacatului nu e mai mare ca puterea sufletului tau si vei fi ajutat de Duhul Sfant fiindca, nu tu, ci Duhul Sfant a cuibarit in inima ta dorul de a-L urma pe El, iar de acest dor ai devenit constient, adica luminat si responsabil.
Ajutorul Duhului Sfant(pe care L-ai cerut in acest mesaj) e aici:
7. Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.(Mt7,7)
Daca esti razboit inseamna ca esti pe Cale si trebuie sa veghezi sa nu deviezi(cum spunea si Jonny2013), deoarece pacatosii nu sunt razboiti, ei sunt stapaniti(supusi) de patimile lor.

Ceea ce e mai greu pentru tine si de-aceea te plangi(pe drept) e ca (deoarece recent te-ai intors la Dumnezeu) mai inainte pacatul "a muscat din tine" si a patruns in trupul tau, adica a creeat o senzatie care ti-a placut si a devenit amintire care "te razboieste" si te asalteaza mai mereu fiindca nu mai poti scapa de amintirea senzatiei pacatoase. Cand ai pacatuit nu te-ai plans; acum e mai dificil fiindca amintirea e in tine, dar ai un reper mai solid, mai pronuntzat si va trebui sa veghezi mai atent(mai ales ca esti tanar) fiindca orice pacat aduce cu sine o "legiune" de ajutoare(tentatii) care de cele mei multe ori par inofensive, insa numai suferinta este inofensiva si-n acelasi timp ziditoare.

Curaj, indrazneste si bucura-te sa suferi!


P.S. Ca sa ai mai multe momente de pace nu ignora Scriptura(cu precadere NT); sugerez un capitol zilnic inainte de culcare, ca sufletul sa aiba timp de meditare toata noaptea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.02.2020 at 06:08:40.
Reply With Quote