View Single Post
  #15  
Vechi 17.12.2006, 17:39:14
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Da-mi voie sa cred ca tot ce-am obtinut a fost prin mine, prin munca mea. Dar totul, absolut totul am pierdut, de ce?
Silvestar draga,

La un sinod local din secolul V (la Cartagina) s-a spus ca "nimic nu putem sa facem fara Hristos. Iar cel care crede ca poate sa faca ceva fara EL, anatema sa fie." Nimic nu putem sa facem fara ajutorului lui Dumnezeu, nimic. Si tot ce credem noi ca facem, nu este decat o gestionare a bunurilor Lui. Un copil spre exemplu. Este al nostru? Nu! Este un dar. Faptul ca ai ceva pe masa este al nostru? Nu, tot dar este si daca Dumnezeu nu ar mai dori sa inmulteasca roadele pamantului, sa dea apa sa bem, sa ne protejeze cu stratul de ozon, n-am mai putea sa traim. Tot ce avem: aer, apa, mancare, un spatiu in lumea asta, etc...tot este de la El. Sistemele economice, politice, fiscale, sociale, financiare, etc. sunt create pentru a subjuga omul, sub pretextul ca organizeaza lumea. Ele incearca sa faca ordine lumeasca intr-o lume decazuta, intr-o lume in care omul nu mai vrea sa-L lase pe Dumnezeu, Creatorul, sa fie in centrul ei, ci doreste sa-l puna pe om ca fiind creator. Si se ajunge astfel exact la motivul caderii ingerilor.

Revenind la ce spui tu "cred ca tot ce-am obtinut a fost prin mine, prin munca mea. Dar totul, absolut totul am pierdut, de ce?" Pentru ca Dumnezeu te iubeste si doreste sa te scoata din intunericul necunostintei. EL nu a facut decat sa ia tot ce Ii apartinea. Si astfel te-ai trezit fara nimic. Iar asta ca sa-ti arate ca nu tu ai facut, ci El a facut. Si sa ajungi sa spui (parafrazez din Iov): "Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat!" Sunt oameni care se intorc spre Dumnezeu numai prin suferinta, poate e cazul tau. Ce e important e sa stii ca dupa nori vine si Soarele. Lasa-L sa intre in casa si in inima ta!

Elena
Reply With Quote