Subiect: Dumnezeu exista
View Single Post
  #28  
Vechi 05.03.2010, 16:06:54
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
Sf Sava cel Nou, in 1948, in insula Kalimnas din Grecia.
[b]The first is Saint Savvas the New ( 1948), who followed the Old Calendar during his many years on Mount Athos and in Jerusalem. However, he reposed in the Convent of All Saints on Kalymnos, a convent which out of obedience to the local Bishop had adopted the New Calendar. [b]Nonetheless, when Saint Savvas reposed on April 7 (New Style), one of the nuns was granted a vision of his soul ascending to Heaven, in which she heard him chanting, "Announce, O earth, great joy"-a hymn for the Annunciation, a Feast which the Old Calendarists at that very time were celebrating (see Constantine Cavarnos, St. Savvas the New [Belmont, MA: Institute for Byzantine and Modern Greek Studies, 1985], p. 78).[/quote][/quote]

Dupa aceasta minune, acele maici S'AU INTORS LA VECHIUL CALENDAR, LA CALENDARUL SFINTILOR PARINTI!

Citat:
L-as adauga si pe Pr Arsenie Boca mare facator de minuni, care nici nu vroia sa auda de erezii si eretici.
Facatori de minuni au si romano-catolicii si coptii si protestantii... Daca nu esti in Dreapta-Credinta poti sa faci cate minuni vrei...

Citat:
Nu mai spun de Sfintii inchisorilor, ai citit vreodata viata Sf Valeriu Gafencu, mare sfant al inchisorilor comuniste, inainte de 1989? Citeste si poate vezi acolo ce rugaciune a inimii practica si era ortodox pe nou practicant, vorbea intruna de biserica si preoti si calugarie, a vrut sa se calugareasca dar l-au distrus comunistii, facea rugaciunea inimii in celula lui, si-i spunea colegului care se afla in alta celula ce se intampla in celula aceluia sau ce vede acela pe geam cand iesea lumea de biserica, rugaciunea vazatoare cu duhul, dar duhul vine doar la cei ce fac ASCULTARE inca o data.

Si alaturi de Valeriu Gafencu mai sunt si alti sfinti ai inchisorilor exhumati cu sfinte moaste si canonizati. Oare de ce n-au ales ei stilistii?

Si te rog nu mai adresa intrebari care sa-ti justifice tie de ce trebuie sa ramai la stilisti? Si-asa esti convins ca faci bine ce faci, ce nevoie de confirmari mai ai, fa precum crezi, ce poate fi mai anatema decat ca daca merge un stilist in Rusia nu-l impartaseste nici un preot, mai e ceva mai anatema decat asta?

Sanatate iti doresc!
Am citit viata lui Valeriu Gafencu! Am citit si viata lui Anton Durcovic, am citit si vietile episcopilor si preotilor romano-catolici din inchisorile comuniste (eu fiind romano-catolic inainte)! Exact ce zici tu acolo, asta ziceau si ei; toti vorbeau foarte frumos despre Dumnezeu, despre iubire, despre suferinta! Dar la ce e buna iubirea si suferinta daca nu e'n Dreapta Credinta?

Ascultare... ti-am spus ca ORTODOCSII (tu poate esti ortodoxa "oficial" dar de mentalitate esti papistasa, vazand ca numa' la ei papa e infailibil) RUP COMUNIUNEA CU IERARHII CARE PROPOVADUIESC EREZII!


Despre ce "alti" sfinti vorbesti? Vad ca ai uitat de "ascultare" si atata timp cat Biserica ta nu recunoaste sfintenia presupusilor sfinti enumerati de tine, n'are rost sa vorbim de "sfinti"!


Nu inteleg de ce ar trebui sa fim in comuniune cu "Rusia", care pentru tine inseamna Patriarhia Moscovei, o grupare schismatica, serghianista dominata de atei!

De ce crezi ca ROCOR-ul Sfantului Ioan Maximovic, Sfantului Mitropolit Filaret, Vladicai Averchie N'A AVUT COMUNIUNE CU PATRIARHIA MOSCOVEI?

Uiti sa zici ca'n Rusia, ORTODOCSII DIN CATACOMBE N'AU COMUNIUNE CU ACESTI SERGHIANISTI DE LA MOSCOVA!


Si, da, oficial preotii din BOR si din PM liturghisesc impreuna; dar neoficial, uite ce se intampla (luat de pe altermedia de la userul Daria, si el din BOR, impotriva "stilistilor"):

4.Nu știu dacă matale ai fost în Rusia , da’ eu am fost și acolo sunt mănăstiri care,când aud de România încep să țipe ca din gură de șarpe:”Romania? Niet! Niet!” aceasta însemnând că nu aveam voie la cazare , masă etc. Nu le păsa că venim de la 4000 de km, “rascolnici, calendar, niet!”.
Mi-au lăsat o greață iremediabilă (situația se întâlnește la călugări, maicile ne-au primit peste tot cu multă dragoste.)
În halul ăsta i-a adus calendarul și habotnicia, niet dragoste, niet compasiune,niște descreierați tipiconali.



Dar de Sfantul Ioan Maximovic ce zici? Cred ca stii ca a avut legaturi cu "stilistii"! Uite aici, Sfantul impreuna cu Episcopul "STILIST" Petros din America:

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...arista-greaca/

Cred ca stii ca ROCOR-ul Sfantului Mitropolit Filaret, Vladicai Averchie si Serafim Rose a fost in comuniune cu "STILISTII"...



Si pe final, te intreb din nou:

1) sursa/documentul unde ai citit ca cei de pe vechi s'au lamentat din cauza "anatemizarii din partea BOR-ului"!

2) sursa/documentul unde Patriarhul Ierusalimului de atunci a afirmat ca'i anatemizeaza!

3) sursa/documentul anatemizarii din partea Patriarhiei Moscovei!

Multumesc!

Last edited by Antoni0; 05.03.2010 at 16:09:23.
Reply With Quote