Subiect: Dumnezeu exista
View Single Post
  #30  
Vechi 05.03.2010, 16:45:45
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Draga Antonio, credeam ca te-ai lamurit, dar eu din acest moment cu tine nu mai doresc sa intru nici in conflict nici in discutii, se zice ca daca vezi pe unul ca zice un lucru rau sa-l mustri tu, apoi daca nu se indreapta, sa mai chemi 2-3 si sa-l mustri de fata cu aceia si daca nici asa sa-l spui preotului sa vorbeasca poate asa se indreapta iar daca tot pe-a lui o tine, sa-ti fie tie ca un strain. Din Noul Testament.

Asa ca dragul meu, e viata ta, tu biserica ortodoxa a Rusiei o faci schimatica, Sfantul Munte Athos e vai de capul tau dupa tine, nu mai spun de Grecia si Romania, maine poimaine daca Ierusalimul va zice ceva ii faceti si pe-aceia schismatici, numai voi sunteti cei drepti. Ma intreb cum de ce la schimbarea calendarului n-a trecut nici un mare duhovnic din Grecia si Romania la stilisti, ci numai niste nume cvasi-cunoscute, care s-au luat dupa capul lor si au reactionat la suparare si frustrare cu primul gand ce l-au avut, sa se rupa de biserica, apoi asta se face cu duhul blandetii, sa vorbesti, sa vezi daca gasesti o solutie. Dar sa faci ce-a facut Luther de a vazut lumina el dupa 1000 de ani de crestinism s-a luminat de-odata el si a atras credulii dupa el, si-apoi alte si alte secte s-au rupt cu cate un iluminat in frunte, apoi faceti ce doriti.

Oare stii tu cate minuni se fac la Manastirile Marea Lavra si Vatopedi in Sgantul Munte, Vatopedi e cel putin un colt de rai, cate boli pe patul mortii s-au vindecat acolo. Si sa stii ca nici ele nu-l ridica in slavi pe Patriarhul Bartolomeu, ba dimpotriva, si nici Pr Iustin Parvu nu-l ridica in slavi pe al nostru, dar ce nu intelegi tu este ca acesti Patriarhi inca N-AU CAZUT, n-au schimbat dogmele, sunt pacatele lor si noi nu-i judecam pe ei atat timp cat biserica lor a ramas la fel INCA. Cand o veni vremea om vedea, nu stii tu oare ca oricat de pacatos ar fi un preot, cand incepe Sf Liturghie il acopera Duhul Sfant si o sfinteste? Deci pana s-or schimba dogmele nu noi raspundem ptr pacatele altora, sa stam noi linistiti ca le avem pe-ale noastre.

Eu nu stiu cine e acea usere, iti pot spune ca in Rusia la manstirile care se viziteaza (cele mai importante din Rusia) toate primesc pe romani, ii spovedesc daca stiu limba sau in engleza si ii si impartasesc dragul meu daca ai dezlegare de la duhovnicul tau, si la fel e si la Ierusalim. La manstirea cu moastele Sf Matrona, Sf Kuksa, Sf Seraphim de Sarov etc, eu nu stiu ce cvasi-monahi pe-acolo isi exprima parerile proprii, dar crede-ma ca nimeni din monahi si preotii de-acolo nu si-ar risca propria mantuire impartasind un eretic daca ar fi sa fie asa, ci eu impartasesc in cunostinta de cazuca, ptr ca Sfintii si batranii si monahii si preotii sfinti s-au rugat sa primeasca raspuns la intrebarea asta si raspunsul a fost ca suntem egali cu ei, si ca socoteala vor da cei ce nu cerceteaza singuri sa vada daca nu cumva stilistii ii aburesc ca sa ramana la ei ca sunt schismatici.

Deci sanatate inca o data si cu asta e ultimul meu post catre tine, ca tu tot pe-a ta o tii, si nici macar nu vrei sa cercetezi si partea cealalta.
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote