Subiect: Cartea lui Iona
View Single Post
  #17  
Vechi 23.09.2015, 21:55:38
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
O singura precizare as mai face, cu permisiunea voastra. Un istoric britanic remarca urmatoarele aspecte: Dumnezeu vrea sa mearga cu el, profetul fuge de EL. Dumnezeu a dorit ca el sa mearga la Ninive, adica 800 km nord-est de Palestina. Iona merge aprox 3.200 km spre vest. Daca ar fi urmat porunca Domnului profetul ar fi calatorit pe uscat, traversand regiunea numita ,,Semiluna Fertila". In schimb pleaca pe mare (evreii nu agreau deloc ideea de a calatori pe mare) si stim toti ce s-a intimplat. Fiecare decizie a lui Iona, luata conform propriei logici, s-a terminat cu un dezastru.
Corect. În general, conform modului în care citesc eu textul, prin prisma opticii mele de secol 20, Iona apare ca un adolescent răzvrătit care, deși își iubește părintele, se opune cu obstinație autorității acestuia și nu pricepe nimic; bine intenționat, dar necopt și irațional.

"Mă trimiți la asirieni ? Eu te cunosc bine, mai bine mă duc în direcție opusă !!"

"I-ai iertat pe asirieni ?!! Mai bine mor !!!"

"Mi-ai luat vrejul ?!!! Mai bine moooooor !!!"

Interesant că acest personaj, un profet care îl iubește pe Dumnezeu (rugăciunea lui, din cap. 2, este relevantă) este totuși apreciat ca fiind sfânt în exegeza creștină.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote