View Single Post
  #2  
Vechi 19.12.2023, 23:04:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.999
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Merita sa o las mai uČ™or cu celelalte cărČ›i de medicina,Č™tiinČ›ă ,sanatate Č™i alte chestii Č™i sa incep sa citesc Biblia?
Numai ca am luat Biblia Cornilescu ca e singura care am găsit ca avea cuvintele Domnului Iisus scrise cu culoarea roČ™ie ceea ce ma interesa îndeosebi sa aibă lucrul acesta.
Care sunt cele mai frumoase Č™i ziditoare de suflet părČ›i din Biblie?Am citit mai demult dar Evangheliile ,sunt foarte curios si de restul
Nu Č™tiu dar simt o chemare ,simt ca acum e momentul.sa fac o schimbare majora în viata mea la obiceiuri,rutina,mentalitate,caracter,suflet,viata Č™i nu de putine ori am auzit unii oameni ca ziceau ca cea mai buna carte motivationala si de dezvoltare personala W Biblia Č™i cred ca pe undeva exista un adevăr mare.Trebuie sa îl Č™i descopăr.
Sincer,sper sa îmi schimb viata Č™i sa integrez obiceiuri sănătoase în ea începând de acum ,inclusiv abČ›inere de la dulciuri Č™i sucuri în exces Č™i adăugarea facutului la bicicleta sau la bara ajutatoare de abdomene în program.
M-am rugat pentru motivatie care e cam abolita de pastile,vad ca motivaČ›ia mi-a apărut cât de cât sper sa ma tina Doamne ajuta.
Daca nu fac lucrurile astea si nu imi schimb viata cat mai rapid chiar sunt o cauza total pier pierduta și sper din suflet sa nu fie asa.
Da, merita.
Foarte bine faci ca incepi sa citesti Cuvantul lui Dumnezeu.

Recomand cu mare caldura ca seara, inainte de a te baga in pat, sa sezi pe marginea patului si sa citesti in fiecare seara cate un capitol incepand cu Evangheliile, apoi cu apostolii si cu Psalmii, si abia apoi sa te culci, pentru ca tot ce citesti Duhul Sfant sa lucreze si sa-l fixeze in cugetul tau in timp ce dormi.

Doamne ajuta!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote