Subiect: Ilie
View Single Post
  #28  
Vechi 04.06.2009, 01:47:06
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Iertare de GRESEALA!!! Natentia!!!

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Fratele meu, Dumnezeu nu judeca la "timp" sau la "vreme", ci JUDECA cand stie El ca Dumnezeu ca TREBUIE sa intervina!!! El a facut omul, El stie CAND anume TREBUIE sa intervina, asa cum s-a inatmplat si cu Sf.Pavel pe drumul Damascului...

Mantuitorul chiar pt asta a venit "caci n-am venit sa stric Legea sau prooorocii, n-am venit sa stric ci sa PLINESC" a plini = a desavarsi!!! Deci tocmai pt asta a venit sa IMPLINEASCA Scriptura (asa cum spunea si lui Luca si Cleopa pe drumul Damascului). Aici nu e vb de Elisei ci Sf.ILIE!
Dz nu i-a cerut Sf.Ilie sa se jertfeasca, asa e, dar a facut asta mai intai cu Avraam cand i-a cerut sa ii jertfeasca propriul copil, incercandu-i prin asta CREDINTA SI DRAGOSTEA fata de El (Dumnezeu) daca e mai mare decat pt propriul fiu. Sf.Ilie era cunoscator al cartilor mozaice, deci stia de IUBIREA PT DZ MAI PRESUS DE ORICE!!! deci stia DECALOGUL!!!
Sf.Ilie stie de DRAGOSTEA pt APROAPELE, deci nu era "in plop", ci RAVNA LUI si CREDINTA LUI si-a manifestat-o intr-un MOD propriu, precum si Sf.Ioan Botezatorul a facut-o. MILA SI IUBIREA erau si ATUNCI, in ciuda faptului ca era Legea TALIONULUI!!! CUm??? Si-a TRMIS atatia PROFETI, care PROPOVADUIAU acestea... ei insisi FIIND implinitorii MILEI si IUBIRII... dar in MOD desavarsit a aratat-o Insusi Domnul Hristos!!!

Deci frate, te rog fii atent ce vrei sa exprimi, sa nu se inteleaga altceva!!! TE ROG sa ma IERTI!!! Doamne ajuta!!!

PS: restul mesajului e PERFECT!!! Fii binecuvantat!!!
....asa cum spunea si lui Luca si Cleopa pe drumul EMAUSULUI!!!
Reply With Quote