View Single Post
  #17  
Vechi 28.06.2009, 06:49:01
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Cine cunoaste islamul în profunzime întelege ca a-l respecta este imoral. Musulmanii nascuti în acest cult sunt spalati la creier, e un proces de îndobitocire, chiar daca vad ceva rau în credinta lor ei îl acopera, mint fiindca asa au facut de când se stiu fiindca sunt obligati sa nu-si chestioneze credinta (a si-o chestiona, a se îndoi e un pacat). islamul e o psihoza, un sindrom în care daca te nasti scapi cu greu si ramâi cu sechele iar daca te convertesti de asemeni nu scapi usor. El te tine prizonier prin superstitii (de genul "daca totusi curanul e de la Dumnezeu?") si treptat îti secatuieste puterile sufletesti, astfel ca cei care scapa de islam (si dintre cei convertiti majoritatea se lasa, dar cred ca nu din pricina ca vad maleficitatea lui ci din pricina ca simt aceasta distrugere care le-o provoaca). Cel putin asa mi-am facut impresia citind marturiile celor ce s-au lepadat de islam (le gasesti de pilda pe Faith Freedom, site ateist sau Answering Islam, site crestin).

Islamul are o aparenta înselatoare ca ar fi si el o religie, dar e o farsa, asa cum e mormonismul sau scientologia, adica creatia unui singur om, nebun si sarlatan în acelasi timp. Si mormonismul are o carte "sfânta si revelata" si citind-o poti vedea cum acesti sarlatani copiau, mahomed dupa biblia iudaica iar fondatorul mormonismului dupa cea crestina.

Da, exista curanul în toate limbile dar cum am spus traducerile sunt mincinoase, chiar cele facute de nemusulmani (fiindca le e frica sa nu sufere represalii) asa ca daca îl citesti în româna sau engleza (traducerile românesti cred ca sunt mai proaste decât cele englezesti) e bine sa citesti si interpretarile netendentioase date pe situri ca In the name of allah.

Haditurile sunt spusele lui mahomed în afara curanului. musulmanii pretind ca curanul ar fi cuvântul lui Dumnezeu iar haditurile sfaturile date de mahomed, dar ele sunt aproape la fel de importante ca si curanul, legea islamica (adica doctrina si ritualurile lor) se bazeaza atât pe curan cât si pe hadituri.

Nu are sens sa discuti cu musulmanii, poti sa-i testezi sa te convingi ca mint, sa-i întrebi ceva ce stii ca e imoral în islam si sa vezi cum se straduie sa apereacea minciuna.