View Single Post
  #24  
Vechi 15.03.2010, 11:43:35
tailgunner4A
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am urmarit video-ul lui Ken Hovind in care incearca sa aduca argumente pentru faptul ca pamantul are 7000 de ani. Nu m-a convins, dar consider ca este printre putinii crestini care incearca sa transeze decisiv divergentele dintre stiinta si religie. Am vazut ca, de foarte curand, Biserica Catolica adopta o pozitie concilianta, renuntand la cateva pozitii care pana acum cateva zeci de ani pareau inexpugmabile, cum ar fi interpretarea literala a cartii facerii.

De cealalta parte, Biserica Ortodoxa nu pare a fi atinsa de aceasta disputa; pozitiile oficiale lipsesc, dupa stiinta mea, sau n-am stiut eu unde sa le caut. Neoficial insa, se poarta batalii de idei inversunate pe bloguri si forumuri, intre care cel mai des se dezbate dilema creationism - evolutionism. Oricat de interesanta ar fi, totusi, acesta este doar varful aisbergului. Contradictiile dintre stiinta si religie sunt mult mai adanci. Exista o sumedenie de stiinte care se studiaza de sute de ani in Universitatile lumii, inclusiv la noi, care din capul locului contrazic ireconciliabil cuvantul biblic.

Astronomia, de pilda; una dintre cele mai vechi stiinte, ne invata ca pamantul nu e fix, iar corpurile ceresti nu se rotesc in jurul sau, expeptand Luna. Mai mult, Universul este atat de mare incat mii si milioane de galaxii se afla la sute de mii sau milioane de ani-lumina distanta; daca lumina a calatorit sute de mii de ani ca sa ajunga la noi, cum de Pamantul a fost creat doar cu 7000 ani in urma? Nu am vazut ca BOR sa-si puna aceasta problema, si astronomia se studiaza pretutindeni, inclusiv in Romania.

Geologia, o stiinta care se studiaza la noi in mai multe facultati, ne arata ca Pamantul are cateva miliarde de ani. Zeci de generatii de intelectuali au absolvit-o, unul a ajuns chiar presedintele tarii.

Arheologia ne aduce dovezi ale vietii cu mult inainte de cei 7000 ani de la Creatie.

Biologia, asa cum se invata in facultatile de profil, explica teoria evolutiei si, de cateva zeci de ani, prin ramura sa Genetica, detaliaza mecanismul mutatiilor genelor, etc. Din nou, aceste stiinte se studiaza astazi, la universitatile de stat, in Romania.

Fizica, si mai noua sa ramura, Astrofizica, ne spun ca Universul este in expansiune iar corpurile ceresti sunt rezultatul unei explozii intamplate acum circa 14 miliarde de ani.

Lista poate continua si o puteti completa chiar domniile voastre. Intrebarea mea este ce face BOR pentru a rezolva cumva aceste divergente de idei fundamentale. Sau, maidegraba, are BOR o pozitie oficiala asupra acestor chestiuni? Mai pot fi ele considerate neimportante? Multumesc anticipat pentru orice comentarii.
Reply With Quote