View Single Post
  #21  
Vechi 10.02.2011, 14:20:44
mihaigr mihaigr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Post Da merita sa o laudam din toata inima pe Maica Domnului...

Citat:
În prealabil postat de e_diana Vezi mesajul
Am citit Paraclisul Maicii Domnului timp de o saptamana (nu mai stiu sigur cat timp) inaintea unui concurs de romana.Si scrie acolo ca "Nimeni din cei ce alearga la tine nu iese rusinat, Preacurata Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara.Ci darul cel bun cerandu-l, il primeste intru cererea cea de folos."
Asa a fost :) m-am rugat la Maica Domnului sa bucur inima parintilor mei si sa ma ajute la concurs.Ce credeti?Am luat premiul I :) Nu stiti cate de bucuroasa am fost; nu-mi venea sa cred ca Preasfanta Fecioara mi-a auzit rugaciunea.Deci, sa o laudam din toata inima pe Maica Domnului si sa ne rugam pururea ei, ca ea este "nadejdea celor fara de nadejde", "aparatoarea si folositoarea tuturor crestinilor".
Nu am vrut sa ma laud ci sa va spun cea mai fericita intamplare din viata mea.Sa o cinstim pururea pe Nascatoarea de Dumnezeu care mi-a facut aceasta minune, caci niciodata n-am crezut ca o sa am asemenea rezultate.
Poate voua o sa vi se para un lucru neinsemnat dar eu ma bucur si ma minunez de faptul ca Maica Domnului mi-a ascultat rugaciunea.Si ma rog, asa cum mi-a ascultat mie rugaciunea, sa-i asculte pe toti cei ce se roaga ei, pe toti cei ce o lauda si o cinstesc si sa va ajute Preasfanta Stapana in toata nevoia si necazul :)
Buna,
O experienta similara am avut si eu legata de ajutorul Maicii Domnului la un examen important al vietii mele, eram la bacalaureat si picasem examenul tocmai la matematica obiectul pe care-l studiasem cel mai bine in timpul liceului si la care ma simteam cel mai bine pregatit, plus ca tot pe matematica/informatica doream sa merg mai departe, a fost un examen destul de greu cu niste subiecte, parca de olimpiada ar fi fost, si deabia am reusit sa rezolv din probleme un 60 / 70 % din care mi-au punctat ca fii corecte doar pentru nota 4.75, imi mai trebuiau 0.25 puncte din nota sa iau exemenul, m-am dus la contestatie sa-mi evaluze nota aceeasi comisie care a facut corectarile si mai mult cautau sa-mi arate ca de fapt meritam mai putin ca trebuiau niste rezolvari mai detaliate etc., bine inteles ca am trimis si la o alta comisie de evaluare a lucrarii care era si ultima, deja imi faceam griji ca trebuie sa dau in toamna toate examenele din nou si ca nu mai pot invata pentru examenul de adminitere care cuprindea o materie in plus cum ar fi fizica. Moment in care m-am rugat la icoana Maicii Domnului am citit o rugaciune, dintr-o carte de rugaciuni, si i-am promis Maicii Domnului ca daca ma ajuta ii voi aduce un buchet de flori la icoana Ei de la biserica de unde apartineam, si dupa cateva zile s-a produs minunea, luasem examenul cu 5.50, mi-au punctat si ce credeam eu ca e bine chiar daca cei de la prima comise nu au considerat ca era corect, fapt care mi-a dat ocazia sa pot invata pentru admintere la facultate, continuand sa ma rog la Maica Domnului, si spre bucuria mea luasem 8.25 la matematica si 9.00 la fizica
intrand la specialiarea pe care am dorit-o, i-am multumit Maicii Domnului atat pentru reusita la bacalaureat cat si la admintere la facultate, in ambele situatii mi-am tinut promisiunea ducand cate un buchet de flori la Icoana Maicii Domnuli de la biserica, dupa fiecare reusita.
"Bucură-te, Marie, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine, binecuvântată ești tu între femei, și binecuvântat este rodul pântecelui tau că ai născut Mântuitorul sufletelor noastre."
"Prea Sfânta Născătoare de Dumnezeu miluiestene pe noi."
Amin

Last edited by mihaigr; 10.02.2011 at 14:24:26.
Reply With Quote