View Single Post
  #19  
Vechi 29.08.2011, 15:39:45
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit A, da...

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Te faci ca nu intelegi domnule... Si te mai tii si de mistouri.

Daca am ajuns sa fiu scarbit de ceva, aceea nu a fost nici dogma ortodoxa, nici Biserica, nici Religia oricare ar fi ea.
Ci de unii care isi aleg nume de user care mai de care mai smerite, dar care abuzeaza prin afisarea lipsei bunului simt, a jignirilor si atacurilor la persoana.
Într-adevăr, această atitudine, departe de a fi compatibilă cu învățătura Bisericii lui Hristos, constituie o dovadă de fățărnicie și de mândrie. Sau... probabil că acei creștini despre care vorbiți au intenții pozitive, încercând să apere credința, fără a avea o cultură teologică elementară, fără a ști în ce anume cred și cărui Dumnezeu se închină.
Dumnezeul nostru este Domnul iubirii și, din acest motiv, credința în El trebuie mărturisită cu blândețe și dragoste, fără mânie și fără patimă. Sfinții Martiri L-au iubit pe Domnul nostru Iisus Hristos atât de sincer și de profund, încât și-au sacrificat totul (inclusiv viața) pentru El. Acești desăvârșiți apărători și promotori ai credinței noastre au rămas în permanență blânzi și iubitori față de adversarii adevărului, fiind, în același timp (în mod paradoxal), neclintiți în credință, dar și în blândețe; adversari ai păcatului, dar iubitori și toleranți față de necredincioși și păcătoși; refractari față de orice formă de trădare a credinței, dar îngăduitori și politicoși cu cei ce se îndepărtau de adevărul revelat.
Cred că, dacă toți creștinii ar înțelege sensul profund al dictonului patristic "să urâm păcatul, dar să-i iubim pe păcătoși", relația lor cu cei de alte credințe s-ar ameliora în mod considerabil. Atunci, Dumnezeu ne-ar alege drept misionari ai Evangheliei Sale, aducându-i la adevăr pe "fiii Săi risipitori", chiar prin mărturisirea și exemplul vieții noastre. Acești creștini, care-și aleg pseudonime smerite și, după aceea, își întristează și jignesc interlocutorii, au uitat sau nici nu cunosc îndemnul Sfântului Apostol Petru care, inspirat fiind de Duhul Sfânt, le-a încredințat fiilor săi duhovnicești misiunea de a-L mărturisi pe Hristos "cu blândețe și cu frică". Avem, așadar, datoria de a mărturisi ceea ce credem "cu blândețe" - fără a-i întrista sau dezamăgi pe interlocutorii noștri, pe care suntem datori să-i iubim ca pe noi înșine - și "cu frică" (nu în sensul de lașitate și timiditate), cu teama de a nu-i induce în eroare pe cei care doresc să se informeze despre credința noastră.
Este îmbucurător faptul că, așa cum ați scris, nu simțiți vreo repulsie față de dogmele religiei creștine. Atitudinea unora dintre credincioși nici nu poate constitui un obstacol în calea căutării dumneavoastră... Dacă veți dori să credeți în Dumnezeu, dacă-I veți simți prezența în viața dvs, atunci veți crede în El, vă veți dedica Lui întreaga ființă, neluând în considerare faptul că user-ul x de pe forumul y se pretinde creștin și are un comportament nedemn de acest nume.

Dumnezeu să vă lumineze!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca