Subiect: dati-mi un sfat
View Single Post
  #26  
Vechi 03.09.2012, 14:07:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Eu cred ca atata vreme cat mergeti acolo din nevoie (si nu aveti alternative) e mai degraba valabil ce a scris Demetrius in postarea 3.
Cat despre riscul de a va lua valul si a deveni un critic al Ortodoxiei, va lansez spre comparatie pe insisi acei preoti ortodocsi care s-au abatut de mult de la Ortodoxie prin modul de vietuire si prin abuzurile de putere si prin multe alte samavolnicii... As adauga si pe episcopii spagari, pe monahii filmati in toiul orgiilor s.a.m.d. Ei nu doar critica Ortodoxia, ci o batjocoresc pe fata, inaintea oamenilor si a lui Dumnezeu.
Bun, am inteles care e parerea ta, insa "argumentele" sunt jalnice.
Trist, f. trista perspectiva asupra ortodoxiei.

Citat:
Tineti-va la curatie inaintea lui Hristos si aratati-va dragostea de Ortodoxie prin modul de a fi. Candva, la ceas stiut doar de El, Dumnezeu va va rasplati pentru dragostea si rabdarea pe care ati aratat-o asteptind o slujba intr-o biserica ortodoxa, fie si rugindu-va lui Dumnezeu impreuna cu crestinii de alta confesiune.
Nu exista "crestini de alta confesiune" deca daca apelam la o extinsa si desacralizata definitie a crestinismului.
Inca o data, trista lipsa de discernamant.

Citat:
Nu lasati diferentele, oricare ar fi, sa stearga puterea dragostei de Dumnezeu. Nu fiti mai ortodoxa decat e Papa crestin!...
Papa e romano-catolic, crestin..discutabil.
Cineva care se pune in locul lui Hristos ca si cand El ar fi absent aici si acum...poate fi crestin?

Citat:
Asa cred eu, imi cer iertare celor care cred altfel.
Cere iertare lui Dumnezeu si celor care ii smintesti cu astfel de sfaturi si mai ales "argumente".

Citat:
P.S. Reprimarea impulsului de a va bucura de-o rugaciune (in definitiv a dumneavoastra, in propriul suflet, asa cum hotariti s-o faceti, ca un crestin ortodox) eu cred ca duce sigur la imbolnavire psihica. Sunt gata sa ma bat cu oricine pentru aceasta ipoteza. Intrucat sunt convins ca suferim de mari neintelegeri si ca toata boala e la cap, din pricina impietririi inimii.
Trebuie sa te bati cu propria persoana in cauza asta, ca ipoteza iti apartine in exclusivitate.

Nu e vorba de a reprima o rugaciune - se poate face f. bine si acasa ci a evita o inselare, ca intr-o biserica apartinand unei confesiuni care a deviat substantial de la credinta, gasesti acelasi har ca intr-o biserica ortodoxa.

Citat:
Ortodoxismul e mai rau decat oricare dintre adversarii nostri inchipuiti pe care ii numim in fel si chip... Pentru ca ortodoxismul e o maladie clara a fricii, a necredintei in puterea si Pronia Domnului, precum si a mandriei ascunse ca sunt ortodox (de parca am inventat eu asta, buricul pamantului). E multa paranoia si multa rautate si multa viclenie in ortodoxism. In definitiv, intuneric gros. Vreun strop de smerenie? N-as zice. Doar Bunul Dumnezeu mai stie!...
A face diferenta intre un original si imatiatie nu e o fitza - e o chestiune de supravietuire, o data pierdut acest exercitiu in numele unei teologii imaginare sau a ignorantei, a trai tu insuti fals e un pas foarte mic.

Exista categoric si "ortodoxism" in sensul unei manipulari spre extremism a valorilor ortodoxe dar nu cred ca a face o diferenta sobra intre o biserica catolica si una ortodoxa se incadreaza aici.
Reply With Quote