View Single Post
  #27  
Vechi 19.06.2013, 20:24:19
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc Bunului Dumnezeu, Maicii Domnului si tuturor sfintilor!

Ceea ce am sa povestesc acum pentru unii poate parea ceva banal insa pentru mine inseamna un ajutor imens. Nu stiu cum sa povestesc, si asta pentru ca parca nici acum nu imi vine sa cred. Dupa o perioada trista din viata mea si a parintilor mei (moartea surorii mele), o etapa dificila a vietii mele a fost terminarea studiilor de master si realizarea lucrarii de dizertatie. Pe zi ce trecea intram in panica tot mai mult deoarece simteam ca lipsa timpului imi va crea mari probleme pentru ca nu voi duce la bun sfarsit toate proiectele pe care le aveam de facut plus lucrarea de dizertatie. Serviciul imi ocupa cea mai mare parte din timp, iar proiectele erau foarte dificile, ca sa nu mai spun de lucrarea de dizertatie si despre tot ceea ce aveam de invatat pentru examene. Am inceput sa ma rog, la Maica Domnului, Iisus Hristos, Sfantul Ierarh Nectarie, Sfantul Mc. Efrem cel Nou, Sf.Ioan Rusul, Sf.Mina, Sfantul Spiridon, Sf.Ierarh Nicolaie, Sf.Cuv.Paraschiva, Sf.Xenia de Sankt Petersburg si tuturor sfintilor ca sa imi lumineze mintea si sa imi dea intelepciune pentru a putea invata. Am avut de sustinut niste examene dificile, unde trebuia sa memorez niste termeni si niste notiuni foarte greoaie. Intr-o zi venind de la servici, am intrat la o librarie cu carti bisericesti unde lucreaza o colega de facultate si uitandu-ma printre carti am auzit-o spunandu-i unei doamne " Pentru reusita la examene este bine sa cititi Acatistul Maicii Domnului Sporirea Mintii". Auzind acestea m-am dus si nerabdatoare am rugat-o sa imi povesteasca si mie despre acest acatist. Mi-am cumparat si eu unul, si l-am citit si am rugat-o pe Maicuta sa ma ajute. Si cum nimeni din cei care se roaga ei nu ramane neajutat, cu mila ei cea mare impreuna cu Iisus Hristos si toti sfintii am trecut cu bine de sesiune. Stiu ca la unul din examene m-a ajutat Maicuta sa scriu exact ce stiam mai bine, iar la un alt examen de care imi era foarte frica tot in Maica Domnului mi-am pus nadejdea. Acum mai am de sustinut lucrarea de dizertatie dar tot in Maica Domnului, Iisus Hristos si tot sfintii imi pun nadejdea ca ma vor ajuta. Cu adevarat marturisesc ca Maica Domnului lumineaza mintea si intelepteste. Multumesc din inima tuturor sfintilor, Maicii Domnului si lui Iisus Hristos pentru ajutorul primit.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote