Subiect: Postul meu ?
View Single Post
  #175  
Vechi 06.08.2013, 11:23:50
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Decebal sunt convins ca vei intelege ce iti voi spune acum.Cand Isus a propovaduit in Nazaret,in sinagoga,de sabat,a ales,deloc intimplator, un pasaj din Isaia care era chintesenta la ceea se intimpla printre evrei,prin EL,si ei nu vedeau,tot captivi erau dpdv mental in paradigma lor desi Imparatia era printre ei.Desi stiau semnificatia respectivului pasaj in contextul VT nu au putut crede si intelege ca se intimpla in fata lor,noul exod din intelegerea lor stramta catre viziunea divina, dar altfel decat isi imaginasera ei.Cand Isus a vorbit multimilor despre Ioan Botezatorul i-a intrebat daca au venit sa vada o trestie clatinata de vant.In perioada respectiva Herod Antipas batea monede proprii si intrucat era o intreaga tensiune cu privire la posibilitatea de a figura un chip uman pe ele Herod si-a ales drept simbol o trestie care creste langa Marea Galileii.Intrebarea lui Isus,desi criptica,era evidenta:ii intreba pe oameni daca au venit sa vada in Ioan un eliberator omenesc,un mesia strict lumesc,daca vor sa vada un alt lider precum cel pe care il aveau deja si care,prin orice mijloace,isi dorea sa obtina recunoasterea regimului sau ca fiind intruchiparea voii lui Dumnezeu.Pe cei care nu intelegeau i-a trimis la cei ce purtau haine moi si stateau in palate,la puterea care corupe prin amagiri de compromisuri sociale sau nationale,prin orice metoda care,ca un anestezic,le domoleste dorinta si le ucide setea de intelegere dar care le satisface ambitiile omenesti.Cu asta se ocupa lumea.Pentru restul,care aveau urechi de auzit,Isus a citat din Malachi 3:1 si orice evreu stia mesajul limpede precum cristalul semnificatia acelui pasaj profetic,era o directa critica,in contextul propovaduirii lui Ioan,la adresa oricarei autoritati lumesti care in mod fals se erija in ceea ce doar un profet al Domnului putea sa fie si sa anunte,mai presus de asteptarile lor si intelegerea lor.

Tu,pe acest forum,cand critici aspecte cu privire la modul cum cei din credinta ta inteleg si practica anumite aspecte te integrezi in nobila mostenire lasata de evrei crestinismului,critica din interior insa aici ai trei aspecte de care trebuie sa tii cont:cine esti,care este calea pe care o arati si in numele cui o faci.Daca ai o critica precum cea de mai sus atunci oamenii s-ar putea sa inteleaga sau nu dar cu siguranta genul acesta de atitudine te va duce la un conflict deschis cu cei pe care-i critici.Un om isi asuma asa ceva doar cand este sigur de chemarea,de vocatia lui.Pe mine ma intereseaza profund nu valurile de la suprafata acestei abordari ci esenta ei,mecanismul si logica ei interna pentru ca acolo este o samanta unica,transformatoare ca si viziune.Oamenii cand vorbesc despre dreptate vizualizeaza,in principal,caracterul ei retributiv,ca si evreii de pe vremea lui Isus,impartirea si aplicarea pedepsei.Insa Imparatia in viziunea lui Isus,cred eu,pune in evidenta in primul rand(tocmai asta le arata in acel citat din Isaia)caracterul ei,al dreptatii,distributiv,de raspandire in primul rand a milei si iertarii si acesta cred este minunatul imn al sperantei unei intregi umanitati.

Eu cand citesc criticile tale m-a interesat sa vad pana la ce nivel mergi si ce oferi,ce viziune,daca ar fi fost una strict fariseica(intensificarea respectarii normelor,separatism si ingustime nationala,apararea cu ghearele a oricarei traditii redundante dar exterior stralucitoare,cam acestea erau solutiile lor in iudaismele momentului)strict eseniana(o mica minoritate,ce se rupe de lume,sunt ramasita aleasa,un portdrapel al fiilor luminii printre toti restul care sunt fii intunericului de-a valma)sau zelota(grabirea venirii Imparatiei prin actiuni concrete si violente pe principiul ,,cine nu este cu noi este impotriva noastra")atunci cu siguranta nu as fi auzit nimic nou.Eu am fost curios,si sunt in continuare,sa vad ce critica interna practici pentru ca exista una singura corecta,precum a lui Isus din Nazaret dar este o uriasa provocare sa poti urma acest tip de critica,pt ca este radicala si in mesaj si in traire.

Voi urmari cu mare interes ce vei posta in viitor,nu exclud niciodata posibilitatea de a invata ceva nou.Numai bine.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 06.08.2013 at 12:07:23.
Reply With Quote