View Single Post
  #15  
Vechi 07.08.2016, 03:01:34
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu am cazut la proba asta din raspunderea mea si voi socoteala negresit, chiar daca numai pe jumatate cat tine, care vrei sa te absolvi aruncand "pisica" la duhovnic; in afara de rugaciune(si numai daca te-ai "ratacit" de berbec) e imposibil ca duhovnicul ortodox sa te indrume la altceva.
Of, domnule, dac-ai sti ca duhovnicul e mai mult de atat; duhovnicul meu ne este pedagog, povatuitor, parinte, doctor duhovnicesc. Ma indeamna la mai mult decat la rugaciune, ma invata cum sa traiesc fiecare clipa pt Hristos...Dumnezeu sa-l aiba in paza si sa-l binecuvinteze cu sanatate. Nu arunc pisica in ograda nimanui, dar pur si simplu am constatat ca imi irosesc timpul de prisos cu tine aprofundand subiecte tainice precum scopul casatoriei. Sunt lucruri mult prea profunde si tainice care nu se preteaza sa le razboiesc aici. Fiecare isi stie crucea si si-o duce cum poate.
Orisicat, ai facut deja dovada ca ai spirit misogin si musai sa dai barbateste incrancenat sa areti ca esti mai sus valoric si moral decat orice muiere pacatoasa.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
5. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.(1Cor7,5)
Pe Duhul Sfant, Care astfel m-a povatuit, sau poate m-a judecat deja.

N-am spus ca in lipsa rodului cununia nu mai exista, ca se desface ci ca se poate desface la cererea oricarei parti, pe motiv de lipsa de rod.
E drept ca in acest caz duhul concupiscent poate sugera "tainic" multe alte directii de mantuire.
Uite o analiza pe textul "Rostul cununiei este nasterea de copii, iar daca nu se nasc copii, cununia se poate desface in buna pace la biserica, parintii fiind un cuplu care doar prin nastere de copii devin familie."
Parinte esti cand ai si cresti copii; daca nu se nasc copii nu esti parinte. Deci, reluam corect propozitia: barbatul si femeia fiind un cuplu care doar prin nastere de copii devin parinti.
Poti acum sa le sucesti cum crezi, dar exact asa ai spus: daca nu se nasc copii, cununia se poate desface in buna pace la biserica.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)

Last edited by oitza ratacita; 07.08.2016 at 03:04:15.
Reply With Quote