View Single Post
  #18  
Vechi 21.03.2010, 05:56:31
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Fratioare, linia e subtire, dar e! exista! Si sa nu facem confuzie intre masarea tamplelor sau degetelor, sau mai stiu eu ce - cu, sa zicem, descantece si bolboroseli si taciuni stinsi in apa, si par de nu stiu ce ars nu stiu cum... duca-se! Deci, sa nu confundam! Si eu nu am spus despre prietenul acela al tau ca este murdar sau ca are murdarie in el. M-am referit la unele practici cu aparenta crestina, dar care sunt ramasite de idolatrie pagana, si pe care le vezi din pacata atat de des mai peste tot (gen: Scuipa-l, sa nu-l deochi! sau: Descanta-ma, ca s-a uitat careva la mine cu ochi rau, sau ... sau... )
Deci, nu m-am referit la persoana prietenului tau. Faptul ca are duhovnic e foarte important. Nu vreau sa despic firul in patru. De plecat am plecat de la practicile radiesteziei, bio-bla-bla si magie si ... si... Nu?
In ceea ce priveste demarcatia dintre magie si medicatia "normala"... ce e aia medicatie normala? Cea care te indoapa cu chimicale? Multam, nu! In general, nu iau medicamente, nici in situatii in care mi se recomanda. Unui Coldrex nu stiu cum, ii prefer oricand o cana de vin fiert! Decat un antinevralgic, mai bine o cafea buna! Decat un medicament care chipurile scade tensiunea, mai bine o jumatate de ora de joaca cu pisica, o bucatica de zi printre copii, printre flori, sau cu o carte buna... O rugaciune din suflet, etc...
frate Mishi dar io sunt perfect de acord cu tot ce s-a spus pe acest topic IMPOTRIVA TUTUROR FORMELOR DE RADIESTEZIE daca citesti mai atent mi-am subliniat pozitia inca de la inceput! sacroterapia este totushi altceva ! REPET are la baza Rugaciunea ,Postul si indeamna la o relatie mai puternica cu Duhovnicul!!!
cine a promovat astfel de pratici???:""Scuipa-l, sa nu-l deochi! sau: Descanta-ma, ca s-a uitat careva la mine cu ochi rau???"" aratami-l si mie ca sa-l scuip si eu! am mai amintit de fitoterapia (terapia cu plante) apiterapia (cu produse apicole) si presopunctura (aia cu meridiane energetice ! ATAT
divagam mult frate , daca poti sa -mi dai niste argumente palpabile clare ca terapiile pe care le-am enumerat sunt anti Ortodoxe (si in ce fel ne lezeaza credintza) e super ok Doamne Ajuta iti multumesc anticipat , daca nu , Tot Doamne ajuta!:)
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote