View Single Post
  #29  
Vechi 14.12.2022, 08:48:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu esti tendentios(m-am lamurit), dar esti neatent si oarecum e scuzabila neatentia asta.
Contradictia a aparut de la nasterea din Tatal, nu de la intruparea prin Fecioara, dar si cu intruparea banuiesc ca ai avea de comentat deoarece dupa intrupare si inviere Dumnezeu Fiul ar avea in ceruri trup de om preschimbat(da, da, chipul si asemanarea)..., cand inainte de intrupare nu avea nici trup de Dumnezeu.
Probabil că întruparea a avut loc ulterior, dar nu cred că a mai fost o dematerializare, nu ni se spune asta cel puțin, eventual a avut loc o transfigurare a trupului, era important și trupul dacă S-a înălțat cu el.

Am înțeles că în afară de proorocul Ilie, s-a mai înălțat cu trupul și Enoh, deci nu ar fi ceva nou.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Aici iar gresesti (tot din neatentie) deoarece inainte de toti vecii nu exista nimic, nimic, nimic, nimic, nici timp si nici spatiu, daramite creatie, asadar n-avea cum sa aiba trup(materie).
Bine ca macar aici te lamuresti singur. Poate ca in acele conditii de nimic, nimic, nimic, nimic, vei intelege si accepta ca inainte de toti vecii Fiul Omului nu s-a putut naste deoarece nasterea este un fapt, un eveniment, o devenire imposibila pentru ca Dumnezeu e vesnic Acelasi.

Și într-unul domn Iisus Hristos,
Fiul lui Dumnezeu, unul născut,
care din Tatăl s-a născut, mai înainte de toți vecii.
Lumină din lumină,
Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat,
născut, iar nu făcut, cel de o ființă cu Tatăl,
prin care toate s-au făcut.

Am folosit cuvântul născut, pt că așa e folosit de trei ori în Crezul niceeano-constantinopolitan, Crezul.

Are loc o naștere înainte de toți vecii conform Crezului și probabil că tot de atunci era în plan și întruparea din Fecioara Maria, vestită prin prooroci, deja de la căderea lui Adam se prorocise că femeia va zdrobi capul șarpelui:

https://doxologia.ro/intreaba-preotu...anta-ei-ea-iti

Am făcut diferența dintre nașterea dinainte de toți vecii și întrupare, dacă nu a existat trup în prima fază nu înseamnă că s-ar dematerializa în a treia după întrupare și înălțare, ci eventual că s-a transfigurat trupul lovit de persecuție.

Eu am înțeles de la început că Hristos-Dumnezeu Cuvântul preexistă creației cum e descrisă la Facere, dar acum în prezent Dumnezeu nu e în afara creației pt că s-ar prăbuși totul dacă El n-ar mai ține lumea.

Nu cred că se poate afirma teologic că Dumnezeu s-a retras din creație, eventual că lucrarea Harului e tot mai puțin perceptibilă de către om, pt că omul s-a îndepărtat și din cauza tehnologiei care ține captiv omul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote