View Single Post
  #19  
Vechi 03.10.2013, 14:55:15
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Bineînțeles că Domnul nu a trecut-o cu vederea.
Dar dacă te referi la NT, dă-mi voie să îți reamintesc:
a) Evanghelia (după cei 4 autori) reprezintă doar o parte, un nucleu, o învățătură concentrată - vezi cum se încheie Evanghelia după Ioan. Nici pe departe nu găsim în Scriptură toată Învățătura Domnului.
b) Hristos ne învață cum să trăim. Arătînd Ținta unde merită să ajungem, Domnul, fiind Învățător, ne învață ce și cum să facem cât suntem în trup. În vreme ce Vămile se referă la ce se întâmplă după ce sufletul se desparte de trup.
c) Există unele trimiteri, dacă citim cu atenție, la această învățătură. Dar ea ocupă un loc secundar în NT din motivul precizat: Biserica ne învață cum să trăim aici, în această viață pe care o ducem în trup, mai întâi.

Bine cred că ar fi să înțelegi, într-un sfârșit (pe care ți-l doresc cât mai apropiat - mă refer la sfârșitul negărilor, al neîncrederii, al tatonărilor) că noi, creștinii ortodocși, tâlcuim Scriptura prin mijlocirea Tradiției Bisericii Ortodoxe. Sfinții Părinți, ne-au lăsat opera lor insuflată de Duhul Sfânt tocmai pentru a înțelege Scriptura și a nu rătăci prin interpretări greșite. Amintește-ți dialogul dintre Apostolul Filip și famenul etiopian, precum și dialogul dintre cei doi ucenici și Hristos Domnul pe drumul spre Emaus.... - dacă tot dorești o învățătură din Biblie. Nu vezi că îți arată cu degetul?....
Orgoliul de a studia Scriptura doar prin intermediul Scripturii e frate geamăn cu lenea de a nu lua aminte de la cel mai învățat decât tine. E un reflex al tendinței spre pagubă, spre înfrângere, spre moarte. Atenție mare, Ștefane! Sfinții Părinți nu au scris secole în șir despre Vămi doar pentru că se plictiseau ori pentru că vroiau să le atragi tu atenția că "nu scrie în Biblie"... Zău așa și te rog iartă-mă că-ți spun, dar devii cam caraghios când sugerezi neîncrederea în cugetarea unor sfinți precum Sfântul Ioan Gură de Aur, Vasile cel Mare și încă vreo câteva zeci, cel puțin, de o anvergură asemănătoare... Iar dacă pur și simplu te îndoiești că sfinții noștri au spus cele adevărate în scrierile lor, adică de tu crezi că pur și simplu ei ne mint, atunci... ce să zic frate... baiul e mare de tot. Să nu fie!
Ce-ar fi să citești totuși cele două cărți puse în link de Antiecumenism? Până nu cercetezi problema înlăuntrul ei, ce valoare are o părere din afară? Respingi cartea din ochi sau cum?
Reply With Quote