View Single Post
  #24  
Vechi 08.02.2014, 20:24:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Din pacate am observat ca la noi in tara se pune mai mult accent pe partea "culinara" a pomenii, in defavoarea celei spirituale. mai exact: toata lumea cand viseaza pe cineva care nu mai e, se duce fuga cumpara un covrig si o cafea si o ofera cuiva, cunostinta, vecin, strain, etc...cati nu vin si la mine la magazin! Culmea ca cineva chiar mi-a impartit intr-o miercuri inainte de Craciun o shaorma cu carne...si a specificat sa zic bogdaproste! iar cand e pomenirea mortilor, sunt multi, chiar si la mine in familie care fac coliva acasa, si alte lucruri, si impart in familie, sau fac 2-3 pachetele si le impart pe strada, fara sa mai treaca pe la biserica, uneori se mai duc la cimitir, apoi invita familia la masa, dar fara sa cheme si preotul, soacra-mea obisnuieste sa tamaieze ea singura ce imparte, bunica-mea are dat pomelnic la un vecin care e preot, care i-a inmormantat pe toti si pe care in trecut il mai chema si acasa, cand pomenea pe cate cineva, dar, cum spuneam multa lume nu mai recunoaste rolul pe care il are biserica si preotul in ritualul de pomenire a celor adormiti...Ceea ce dealtfel e cel mai important lucru: pomenirea la sfantul jertfelnic, si rugaciunile de dezlegare care se citesc apoi la slujbele de pomenire a mortilor....daca mai faci sau nu coliva, daca imparti paine sau cozonac, vin sau suc, daca dai un leu sau zece, sau doar o lumanare si o prescura, asta chiar e mai putin important...noroc ca am auzit in slujba,


Da,ar fi culmea sa tamaiem noi singuri pomana si s-o impartim cu lumanari si fraze neaparat mistice ca bodagproste si altele...Asta-i treaba preotului ,dar unii au o asa alergie de fete bisericesti ca fac orice sa se sustraga de la o vizita in biserica.
Cel mai mult ma deranjeaza trufia si increderea de sine pe care le au acest gen de persoane;sunt aia care spun ca "Dumnezeu se afla in inima lor',"ca se pot ruga si din camera lor","ca spiritualitatea este una iar religia alta" si alte enormitati.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote