View Single Post
  #7  
Vechi 14.05.2012, 17:13:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodorescu78 Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Postez și eu o intrebare de la un cunoscut:

"Doamne ajuta! Cu vreo 4 ani in urma vroiam sa ma calugaresc, si am fagaduit in mod solemn lui Dumnezeu, Maicii Domnului si sfintilor ca nu ma voi insura niciodata si ca voi merge la o manastire sa ma calugaresc (aveam peste 25 de ani atunci, eram matur si responsabil).

Din pacate insa mi-am uitat fagaduinta facuta din inima si cu inflacarare la acea data si dupa vreo 2 ani m-am insurat, dar nu am avut decat probleme in casnicie: numai tulburari, certuri, ispite. Apoi ne-am imbolnavit si eu si sotia, nu avem boli grave (deocamdata), dar sunt incurabile si se agraveaza vazand cu ochii.

Ajuta-me te rog cu un sfat, mai ales daca ai mai auzit de situatii similare. Se poate compara in vreun fel fagaduinta mea cu fagaduintele facute de un monah la calugarie? Ce alternative avem, ce putem face fara a pacatui?"

Omul a consultat și vreo 2 duhovnici, dar nu a primit nici un răspuns clar până acum.

Doamne ajută.
faceti fagaduinte si le pliniti Domnului!, zice psalmistul.

Grav lucru este atunci cand un tanar fagaduieste sa ramana in manastire si apoi se razgandeste. NU e de gluma cu asa ceva. Nu e vorba doar de o promisiune, evorba de asumarea unei cruci si apoi de lepadarea ei!

In conditiile de fata, alternative sunt doua: Una mai usoara ptr omul in cauza, dar care s eva dovedi mai grea pe parcurs:sa isi asume responsabilitatea macar de data asta, si sa duca casnicia curata, fie in curatie, fie acceptand nasterea atator copii cu cati il va binecuvanta Domnul.
Iar a doua,e ca de comun acord cu sotia, sa se retraga amandoi la manastire.

Si nu imi dau cu parerea dupa ureche, ci astea au fost cuvintele unor mari duhovnici date unor tineri in aceeasi situatie.
Cunosc cazuri, in care tanarul a facut aceeasi promisiune Domnului, a intrat si a stat in manastire chiar o luna, apoi s-a razgandit. S-a intors in lume, s-a insurat, a facut copii. Dupa al doilea copil s-a imbolnavait pshic, datorita firii slabe si a multiplelor probleme cauzate de nevoi, stres, necaz. Prin mila Domnului si-a revenit, acum isi creste in pace toti copiii(are deja vreo patru); dar undeva, odata, la o spovedanie la un duhovnic imbunatatit, care ii vedea multele probleme a fost intrebat:"Nu cumva ai fagaduit Domnului ca vei intra in manastire si apoi te-ai razgandit?" Intrebarea a cazut ca un fulger peste mintea omului, care a recunscut.Ba da, parinte. Vezi, omule, de acolo ti se trag toate necazurile. Acum rabda crucea pe care ti-ai ales-o si asa te vei mantui

Acum extra, daca omul e sincer pana la urma isi va indeplini fagaduinta data Domnului; cunosc de asemenea cazuri, care au fagaduit asta si apoi s-au casatorit. Au trait fericit cu sotia o vreme, au facut un copil si apoi......ea a murit. Iar omul s-a retras la manastire, copilasul fiind incredintat bunicilor care l-au dorit din tot sufletul, ca o amintire a copilului trecut prea repede in vesnicie.
Faceti fagaduinte si le pliniti Domnului!, zice psalmistul.
..............
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote